لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

خاتمی در آمريکا سياست خارجی واشنگتن را عامل تحريک و تقويت تروريسم دانست


محمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين ايران که از آمريکا ديدن ميکند ميگويد سياست های خارجی واشنگتن تروريسم را در گوشه و کنار جهان تحريک و تقويت ميکند .

آقای خاتمی خطاب به اجتماعی بزرگ از آمريکائيان مسلمان در شيکاگو گفت دولت آمريکا ضمن آنکه ميگويد با تروريسم می جنگد، اما سياست هايش متکبرانه، و جنگ افروزانه است، و فقط تروريسم و خشونتی بيشتر خلق ميکند.

رهبر سابق ايران اين نظرات را روز شنبه در مجمع سالانه جامعه اسلامی شمال آمريکا مطرح کرد.

آقای خاتمی از آمريکائيان مسلمان خواستار تشکيل گروههائی تبليغی برای مقابله با آنچه که وی آن را برداشت هائی نادرست از اسلام ناميد، شد.

آقای خاتمی که از ۱۹۹۷ تا سال گذشته رئيس جمهوری ايران بود گفت وی يکی از نخستين رهبران جهان بود که حملات تروريستی يازدهم سپتامبر به آمريکا را تقبيح و محکوم کرد. آقای خاتمی گفت ميدانست که اين حملات فقط به تشديد افراط گرائی منجر ميشود و مفاهيم عدالت و انسانيت را تضعيف ميکند.

آقای خاتمی، روز شنبه، در يک سخنرانی ديگر در مسجدی در حومه شيکاگو خواستار تماس و گفتگو و همکاری بيشتر ميان اديان جهان شده بود.

آقای خاتمی گفت مومنين واقعی افراطيون و تروريست ها را که بنام دين به ميان خود راه نمی دهند .

آقای خاتمی ارشد ترين مقام ايرانی است که پس تصرف سال ۱۹۷۹ سفارت آمريکا در تهران توسط دانشجويان پيرو خط امام، از آمريکا ديدن ميکند.

آقای خاتمی پس از آنکه وزارت امورخارجه آمريکا برای وی ويزای سفر صادر کرد روز پنجشنبه برای يک ديدار دوهفته ای وارد آمريکا شد.

وی قرار است روز پنجشنبه در کليسای جامع شهر واشنگتن و روز جمعه در يک کنفرانس سازمان ملل متحد در نيويورک سخنرانی کند.

XS
SM
MD
LG