لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۰

در سالروز فاجعه بسلان صدها بادکنک سفيد به آسمان فرستاده شد


بمناسبت ياد بود کشته شدن سيصد و سی و سه نفر گروگان در دو سال پيش در مدرسه ای که به اشغال شورشيان چچن در آمد بود، شاگردان مدرسه شهر «بسلان»، در جنوب روسيه، به نشانه صلح خواهی صدها بادکنک سفيد را به آسمان فرستادند.

روز يکشنبه بمناسبت سالگرد اين واقعه، چند هزار نفر از سوگواران ، در محل خرابيهای سالن ورزش مدرسه «بسلان» گردهم آمدند، تا مراسم سه روزه عزاداری و يادبود خود را خاتمه دهند. مراسم روز يکشنبه مصادف با يک روز رسمی همبستگی ملی است؛ که سال گذشته توسط ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه، و قانونگزاران اين کشور، بمناسبت بزرگداشت جنگ عليه تروريزم، بنيان گذارده شد. بدين مناسبت، يک شنبه شب نيز کنسرت ويژه مراسم سوگواری برگزار شد.

در همين حال در مسکو، پليس تظاهرات طرفداران حقوق بشر را که از آقای پوتين ميخواستند جزئيات حمله تروريستی، و از جمله جريان آخرين تلاش نجات در سالن ورزش مدرسه را فاش سازد، در هم شکست. بسياری از بستگان کشته شدگان مسکو و رئيس جمهوری روسيه را به اتهام قصور در جلوگيری از حمله و عمليات ناقص نجات مورد انتقاد قرار داده اند. بسياری ديگر مقامات مسئول را متهم ميکنند که سعی دارند بر روی جزئيات تلاش نهائی نجات، که در آن اکثر گروگان ها، از جمله بيش از صد و هشتاد کودک کشته شدند، سرپوش بگذارند.

تنها باز مانده ستيزه گر شورشی اين واقعه اوئل سال جاری به حبس ابد محکوم شد.

XS
SM
MD
LG