لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۲

اولمرت به نخست وزير لبنان در مورد برقراری صلح پيشنهاد مذاکره  داد


اهود اولمرت، نخست وزير اسرائيل، پيشنهاد کرده است که با همتای لبنانی خود، فواد سينيورا، نخست وزير لبنان، در مورد مذاکرات صلح همايشی تشکيل دهند.

آقای اولمرت روز يکشنبه هنگام سفر به شمال اسرائيل گفت طبيعی است که با آقای سينيورا نشستی داشته باشيم؛ با يک ديگر دست بدهيم؛ و بقول آقای اولمرت: «نفرتی که از برخی از قسمتهای لبنان سرچشمه ميگيرد» خاتمه دهيم.

نخست وزيری لبنان در پاسخ به اين پيشنهاد از اسرائيل خواست به محاصره هوائی و دريائی لبنان پايان دهد و تمامی نيروهای خود را از لبنان خارج کند و تمام اراضی ای را که در سال 1967 اشغال کرده است بازگرداند. آقای سينيورا هفته گذشته گفته بود لبنان در ميان کشورهای عرب آخرين کشوری خواهد بود که با اسرائيل پيمان صلح امضاء کند. اسرائيل گفته است زمانی به محاصره لبنان پايان خواهد داد که نيروی پانزده هزار نفری پاسداران صلح سازمان ملل متحد در جنوب لبنان مستقر شوند.

روز يکشنبه قرار بود صدها پاسدار صلح ديگر از ايتاليا وارد لبنان شوند و تعداد پاسداران صلح را به سه هزار و دويست نفر برساند.

در همين حال امروز شرکت هواپيمائی قطر اعلام کرد که پروازهای خود را به بيروت برغم محاصره هوائی لبنان توسط اسرائيل از سر خواهد گرفت. اسرائيل ميگويد بطور معمول مورد به مورد، با درخواست های پرواز و سفر های دريائی به لبنان موافقت ميکند. اما هنوز معلوم نيست شرکت هواپيمائی قطر چنين درخواستی کرده است يا نه.

XS
SM
MD
LG