لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

مذاکرات عنان در تهران در باره برنامه اتمی ايران و آتش بس اسرائيل و حزب الله


" hspace=2 src="/persian/images/ap_iran_annan_Mottaki_2sep06_eng_195.jpg" width=180 align=left vspace=2 border=0>کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد در تهران با مقامات ايرانی ملاقات کرده است تا در باره برنامه اتمی آن کشور، و آتش بس ميان اسرائيل و حزب الله مذاکره کند.

منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران امروز پس از مذاکراتی که با آقای عنان داشت ، از قطعنامه سازمان ملل متحد که به جنگ سربازان اسرائيلی و چريک های حزب الله در لبنان پايان داد ، جانبداری کرد.

يک هدف ديگر اين قطعنامه جلوگيری از اسلحه رسانی به حزب الله است که از حمايت ايران و سوريه برخوردار است.

آقای عنان روز جمعه پس از مذاکراتی که در دمشق با بشار ال اسد رئيس جمهوری سوريه داشت گفت سوريه قول داده است بر مراقبت های خود در مرزهايش بيفزايد تا جلوی اسلحه رسانی به حزب الله را بگيرد.

سفر آقای عنان به تهران دو روز پس از امتناع تهران از عمل کردن به ضرب الاجل شورای امنيت برای معلّق ساختن فعاليت های حساس اتمی اش انجام گرفت. مقامات اتحاديه اروپا ضمن بررسی موضوع در فنلاند خواستار مذاکراتی بيشتر پيش از وضع تحريم های تنبيهی احتمالی در مورد ايران شده اند.

در همين حال روزنامه فرانسوی لوموند اظهارات آقای عنان را نقل کرد که گفته است وی برای حل و فصل اختلاف بر سر برنامه اتمی ايران طرفدار مذاکرات بيشتر است ، نه تحريم های تنبيهی.

آقای عنان امروز در تهران با علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران نيز، ملاقات کرد. لاريجانی بعدا به خبرنگاران گفت تهران از مذاکرات جديد با ديپلوماتهای غرب در باره برنامه اتمی ايران استقبال ميکند.

آقای عنان در سفر دوروزه اش به تهران با محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران نيز ملاقات ميکند.

XS
SM
MD
LG