لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

گزارش آژانس سازمان ملل درباره ايران و تدارک تحريم از سوی قدرت های عمده جهان


آژانس انرژی سازمان ملل اعلام کرد که ايران با سرپيچی از خواست شورای امنيت همچنان درحال غنی سازی اورانيوم است.

آژانس بين المللی انرژی اتمی گزارش خود را روز پنجشنبه در سررسيد ضرب الاجل معين شده توسط شورا برای تهران جهت تعليق فعاليت های حساس اتمی، ارائه کرد.

آژانس اتمی خاطرنشان کرد بخاطر عدم همکاری ايران نتوانسته است ادعای رژيم تهران را در اين زمينه که برنامه اتمی ايران تنها برای مقاصد صلح آميزاست، مورد تأييد قراردهد.

اين گزارش راه را باز می گذارد که شورای امنيت تحريم هائی را عليه ايران به علت عدم تبعيت ازمهلت ۳۱ ماه اوت به مورد اجرا بگذارد.

جان بولتون سفيرآمريکا در سازمان ملل متحد گزارش سازمان بين المللی انرژی اتمی را نشانه هشدارآميزی به جامعه بين المللی درمورد مقاصد اتمی ايران دانست.

مقامات روسیه می گویند از تصمیم ایران به نادیده گرفتن ضرب الاجل شورای امنیت متاسف هستند، با این حال تاکید می کنند که همچنان با تحریم های بین المللی علیه ایران مخالف هستند.

پرزيدنت بوش گفت برای آنچه که وی مبارز طلبی ايران خواند بايستی پيامدهائی وجود داشته باشد. رئيس جمهوری آمريکا بار ديگر تأکيد کرد که نبايد به ايران اجازه داده شود که دست به توليد سلاح های اتمی بزند.

فيليپ دوسته بلازی وزير خارجه فرانسه گفت پاسخ ايران رضايت بخش نيست در عين آنکه گفت و گو بايستی ادامه يابد.

گزارش می رسد که خاویه سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هفته آینده با علی لاریجانی سرپرست مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی ملاقات خواهد کرد.

هفته آينده نيکلاس برنز معاون وزير خارجه آمريکا به اروپا سفر ميکند تا گفتگو درباره تحريم را با همتايان خود از قدرت های عمده جهان، آغاز کند. مقامات آمريکا ميگويند که مطمئن هستند اولين دسته از مجازات ها عليه ايران در عرض چند هفته آينده به تصويب خواهد رسيد.

XS
SM
MD
LG