لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

۶۴ کشته و ۲۵۰ نفر مجروح در حملات راکتی و بمب در بغداد


در بغداد، در پی موج حملات راکتی و بمب که دست کم ۶۴ کشته برجا گذاشت، ماموران جستجو و نجات به بیرون کشیدن اجساد از ساختمان های ویران شده ادامه می دهند. در این حملات بیش از ۲۵۰ نفر نیز مجروح شدند.

به گفته مقامات عراقی، بخشی از انفجارها که نیم ساعت در محله های شیعه نشین بغداد ادامه یافت، ناشی از مواد منفجره ای بود که شورشیان در آپارتمان های مسکونی کار گذاشته بودند.

حملات هماهنگ در حالی صورت می گیرد که نیروهای امنیتی آمریکا و عراق، با هدف متوقف ساختن خشونت فرقه ای، به سرکوب شورشیان در پایتخت شدت بخشیده اند.

پیشتر، در روز پنجشنبه، نوری المالکی نخست وزیر عراق گفت امیدوار است نیروهای عراقی قادر شوند تا پایان سال جاری مسئولیت حفظ امنیت در اکثر مناطق کشور را بر عهده بگیرند.

آقای المالکی افزود مسئوليت امورامنيتی استان ذيقار ماه آينده به نيروهای عراق محول خواهد شد و درمورد سايراستان ها نيز متعاقبا به همين ترتيب اقدام خواهد شد.

ژنرال جرج کيسی فرمانده نيروهای آمريکا درعراق روزچهارشنبه گفته بود نيروهای عراق ممکن است ظرف يک سال تا ۱۸ ماه بدون نيازبه حمايت نيروهای ائتلاف، مسئوليت های مربوط به امورامنيتی را درعراق برعهده گيرند.

در یک گزارش وزارت دفاع آمریکا گفته می شود خشونت در عراق به نقطه ای رسیده است که در آن شرایط برای یک جنگ داخلی وجود دارد. گزارش سه ماهه وزارت دفاع به کنگره حاکی است که وضع امنیتی در عراق از هر زمان دیگری از هنگام حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳ پیچیده تر است. گزارش همچنین می گوید بر نگرانی عراقی ها از این که کشور آنها گرفتار جنگ داخلی خواهد شد افزوده شده است

XS
SM
MD
LG