لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

بريتانيا از پاکستان درخواست استرداد رشيد رئوف را کرده است


وزارت امور خارجه پاکستان روز دوشنبه اعلام کرد بريتانيا از آن کشور درخواست استرداد رشيد رئوف ، شهروند انگليسی را کرده است که اوايل ماه جاری در رابطه با توطئه انفجار هواپيماهای عازم آمريکا دستگير شد.

تسنيم اَسلام سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت رئوف، که قبلاً به عنوان "فرد کليدی" در اين توطئه شناسايی شده بود، به منظور پی بردن به رابطه وی با القاعده تحت بازجويی قرار گرفت. خانم اَسلام در پاسخ به اين پرسش که آيا دولت بريتانيا تقاضای استرداد رئوف را کرده است گفت: دولت بريتانيا چنين درخواستی را کرده است و موضوع تحت بررسی است.

از سوی ديگر، کميسيون عالی بريتانيا در اِسلام آباد تأئيد کرد که درخواست استرداد رئوف از سوی دولت بريتانيا به مقامات پاکستانی تسليم شده است، اما اين درخواست در رابطه با تحقيقات پيرامون جنايتی است که در سال ۲۰۰۲ صورت گرفته است.

در آوريل سال ۲۰۰۲ اندکی پس از قتل دائی ِ رئوف در انگلستان، وی به پاکستان رفت. مقامات پاکستانی ميگويند رئوف، که مسلمان انگليسی پاکستانی تبار است، مسئول هماهنگی توطئه انفجار هواپيماهای عازم آمريکا بوده است. خانم اَسلام گفت بر خلاف گزارشهای قبلی ، رئوف در راولپندی بازداشت شده است.

بنا به گفته يکی از بستگان رئوف، وی پس از بازگشت به موطن خود از طريق ازدواج با مسعود اظهر، رهبر "جيش محمد" نسبت سببی پيدا ميکند؛ و اين موضوع ظن ارتباط وی را با ستيزه جويان پاکستانی بر انگيخته است.

XS
SM
MD
LG