لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

درخواست کوفی عنان از حزب الله برای آزادی دو سرباز ربوده شده اسرائيلی


کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد به اسرائیل رفته است و انتطار می رود مقامات آن کشور را برای لغو محاصره هوائی و دریائی لبنان زیر فشار بگذارد.

اسرائیل گفته است محاصره را فقط در صورتی لغو خواهد کرد که یک نیروی بین المللی در مرز لبنان مستقر شود.

آقای عنان پيشتر، درشهر ساحلی «نقورا» با فرماندهان موقت پاسداران صلح سازمان ملل متحد، UNIFIL، ديدار و گفتگو کرد. او همچنين از منطقه جنگ‌ زده مرزی، که در اثر حملات هوائی اسرائيل در جنگ ۳۴ روزه متحمل ويرانيهای عمده‌ای شده بود، بازديد هوائی کرد.

آقای عنان هنگام توقف خود در بيروت گفت در نظر دارد از دولت اسرائيل بخواهد محاصره هوائی، زمينی، و دريائی لبنان را پايان دهد. آقای عنان همچنين از حزب‌الله مصراً خواست که دو سرباز ربوده شده اسرائيلی را آزاد کند.

صدها نفر از نيروهای نظامی ايتاليا امروز (سه شنبه) با ناوهای نظامی ايتاليا را به مقصد لبنان ترک کردند. اين تعداد بخشی از نيروهای ۲ هزار و پانصد نفری ايتاليا می‌باشد، که قرار است برای بسط و تقويت پاسداران صلح سازمان ملل متحد، به جنوب لبنان اعزام شوند.

قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد پيرامون پايان دادن به جنگ بين اسرائيل و لبنان خواستار استقرار يک نيروی ۱۵ هزار نفری بين المللی در جنوب لبنان شده است.

در همين حال، يک مقام برجسته سوئدی در آستانه برگزاری اجلاس امداد بين المللی برای لبنان، اظهار اميدواری کرد اين همايش بتواند بيش از ۵۰۰ ميليون دلار اعانه جمع آوری کند.

«کارين جامتين Carin Jamtin »، وزير همکاری و توسعه سوئد، گفت پولی که روز پنج شنبه در همايش امداد بين المللی در استکهلم جمع خواهد شد صرف بازسازی لبنان خواهد شد. آسوشيتدپرس به نقل از وزير همکاری و توسعه سوئد، می گويد که کشور او ۲۰ ميليون دلار برای بازسازی لبنان کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG