لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

در نبرد بين نيروهای دولتی عراق و شبه نظاميان شيعه دهها نفر جان باختند


مقامات می‌گويند نبرد سخت بين نيروهای دولتی عراق و شبه نظاميان شيعه در جنوب عراق حداقل ۳۴ کشته بجای گذاشت. اين نبرد يکشنبه شب در شهر شيعه‌نشين "ديوانيه" آغاز شد.

مقامات می‌گويند نيروهای امنيتی عراق، بمنظور ضبط سلاح‌های غير قانونی شبه نظاميان "ارتش مهدی"، دست به حملاتی به شهر ديوانيه زدند. مقامات بيمارستان می‌گويند در اين نبرد ۲۵ سرباز عراقی، دو شبه نظامی شيعه، و پنج غير نظامی کشته شده اند.

شبه نظاميان "ارتش مهدی" به مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه که رهبری بخشی از دولت عراق را دارد، وفادارند و از وی پشتيبانی ميکنند. نوری المالکی نخست وزير عراق، بعنوان بخشی از طرح آشتی ملی خود، قول داده است شبه نظاميان را خلع سلاح کند.

اوائل امروز (دوشنبه)، يک بمبگذار انتحاری با اتومبيلی که در آن بمب کار گذاشته شده بود با انفجار خود در مقابل وزارت کشور عراق در بغداد شانزده نفر را کشت و بيش از ۴۰ نفر را مجروح کرد.

روز يکشنبه، درگيريهای خشونت آميز ديگری در جنوب بصره، شمال شهر کرکوک، و ساير نقاط عراق بيش از شصت نفر را به هلاکت رساند. ارتش آمريکا در عراق ميگويد هشت سرباز آمريکائی نيز در حملات روز يکشنبه کشته شدند.

در تحولی ديگر، «ديس براون»، وزير دفاع بريتانيا، با «عبدالقادر محمد»، همتای عراقی خود، در بغداد ملاقات کرد. انتظار ميرفت آقای براون در مورد طرح های انتقال وظايف امنيتی در جنوب عراق به نيروهای عراقی مذاکره کند.

XS
SM
MD
LG