لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۲

کوفی عنان: امکان برقراری آتش بس درازمدت در لبنان وجود دارد


کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل برای مذاکره با مقامات لبنان در باره تقويت آتش بس ميان اسرائيل و حزب‌الله صبح دوشنبه وارد بيروت شد. آقای عنان بعد از ديدار با فواد سينورا، نخست وزير لبنان گفت شاس برقراری آتش بس دراز مدت در جنگ لبنان وجود دارد. وی قرار است با مقامات لبنانی در باره پيامد جنگ حزب‌الله و اسرائيل و اقدامات لازم برای به اجرا درآوردن قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنيت سازمان ملل مذاکره کند.

کوفی عنان گفت در جريان ديدار خود از بيروت در باره اعزام نيروی ۱۵ هزار نفری چندمليتی پاسدار صلح در جنوب لبنان مذاکره خواهد کرد و هدف از اين ديدار ها، تاکيد بر همبستگی بين المللی بر سر لبنان است. آنها گفتند مقامات لبنانی قصد دارند از عنان بخواهند که اسرائيل را برای لغو محاصره دريائی و هوائی لبنان زير فشار قرار دهد. علاوه بر نخست وزير، آقای عنان قرار است با نبی بری، رئيس مجلس لبنان نيز ديدار کند.

دولت لبنان مي‌گويد محاصره هوائی و دريائی اين کشور ناقض مفاد قطعنامه شورای امنيت است اما اسارائيل مي‌گويد اين محاصره تا وقتی که نيروهای سازمان ملل برای انتقال اسلحه از سوريه به حزب‌الله در مرزهای لبنان مستقر نشده‌اند، ادامه خواهد يافت.

مذاکرات عنان در بيروت همچنين حفاظت از مرز لبنان و سوريه را در بر خواهد گرفت و امکان دارد که تبادل زندانيان ميان حزب‌الله لبنان و اسرائيل نيز در اين مذاکرات مطرح شود.

دولت ترکيه با اعزام نيرو برای پيوستن به سپاه حافظ صلح در لبنان موافقت کرد ولی تصميم دولت ترکيه بايد در پارلمان اين کشور به تصويب برسد.

در اين ميان، رئيس جمهوری فرانسه از اسرائيل خواست به محاصره دريائي و هوائي لبنان خاتمه دهد. وی همچنين برای مذاکره در باره موقعيت اسرائيل و فلسطينی ها، خواهان برگزاری ديداری اضطراری ميان نمايندگان گروه چهارگانه صلح خاورميانه شد، که شامل آمريکا، اتحاديه اروپا، سازمان ملل و روسيه است.

بنا بر خبرهای قبلی، فرانسه که فرماندهي نيروهای چند مليتی حافظ صلح در لبنان را بر عهده خواهد داشت قرار است دو هزار سرباز به منطقه اعزام دارد.

XS
SM
MD
LG