لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

تصميم ناسا به بازگرداندن آتلانتيس به آشيانه اش به علت طوفان


با نزديک شدن طوفان دريايی «ارنستو»، سازمان فضانوردی آمريکا، ناسا، روز دوشنبه تصميم گرفته است، بمنظور حفاظت سفينه آتلانتيس، آنرا به آشيانه خود در ايالت فلوريدا بازگرداند.

تصميم ناسا پس از به تأخير انداختن برنامه پرتاب از «کيپ کاناورال Cape Canaveral » صورت گرفت، که اين نيز باعث تاخير در انجام مأموريت آتلانتيس در ايستگاه فضائی بين المللی شده است.

پيشتر، بعلت رعد و برق، برنامه پرتاب سفينه فضائی آتلانتيس از روز يکشنبه به سه شنبه به تعويق افتاده بود. هواشناسان پيش بينی می‌کنند امکان اينست که چهارشنبه شب زمان رسيدن طوفان استوائی ارنستو به سواحل ايالت فلوريدا، تبديل به يک طوفان شديد دريائی شود.

ناسا می‌گويد پرتاب سفينه ممکن است تا سيزدهم ماه سپتامبر به تأخير بيافتد، ولی مديران سفينه آتلانتيس اظهار اميدواری کردند، بمنظور اجتناب از همزمانی با برنامه پرتاب موشک فضائی روسيه که برای انتقال فضانوردان روسی صورت ميگيرد، بتوانند برنامه پرتاب سفينه آتلانتيس را به هفتم ماه سپتامبر بجلو بياندازند.

ماموريت آتلانتيس به سفينه فضائی بين‌المللی يازده روز بطول خواهد کشيد، که فضانوردان برای نصب پانل‌های خورشيدی دست به سه راهپيمائی فضائی خواهند زد. نصب اين پانل‌ها يک چهارم انرژی سفينه فضائی را توليد خواهند کرد.

از زمان حادثه شاتل کلمبيا هنگام ورود به جو زمين در سال ۲۰۰۳ که منجر به کشته شدن هفت سرنشين آن شد، کار ساختمان سفينه فضائی متوقف شده است. فشارهای زيادی به ناسا وارد می‌شود که تا زمان بازنشسته کردن شاتل ها در سال ۲۰۱۰، کار ساختمان سفينه فضائی را به اتمام برسانند.

XS
SM
MD
LG