لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

تهران توليد سوخت اتمی را هدفی استراتژيک ميداند


مذاکره کننده ارشد اتمی ايران ميگويد توليد سوخت اتمی برای تهران، به رغم خواست های بين المللی از ايران برای تعليق در عمليات اتمی اش ، يک هدف استراتژيک است.

راديوی دولتی ايران امروز اظهارات علی لاريجانی را نقل کرد که گفته است هيچ اقدامی نمی تواند تهران را از دنبال کردن هدف خود بازدارد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد از ايران خواسته است تا سی و يکم اوت غنی سازی اورانيوم را متوقف کند، و در غير اينصورت با احتمال تحريم های تنبيهی روبرو خواهد شد.

اورانيوم غنی شده می تواند هم برای سوخت رآکتور اتمی ، و هم برای توليد بمب اتمی مورد استفاده قرار گيرد.

ايرنا، خبرگزاری دولتی ايران، اظهارات رضا باقری معاون وزارت امورخارجه را نقل کرد که ضمن رد خواست تعليق در غنی سازی اورانيوم گفته است اين خط قرمزی است که تهران آن را هيچگاه نخواهد پذيرفت.

وزارت امورخارجه ايران مجددا خواستار مذاکره با کشورهای اروپائی برای حل و فصل اختلاف اتمی شده است. اين وزارتخانه ميگويد کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد روز شنبه برای مذاکره با مقامات ايرانی به تهران سفر ميکند.

واشنگتن ميگويد با متحدان خود برای اقدامات بعدی پس از پاسخ رسمی ايران به مجموعه مشوّق های پيشنهادی غرب در ازای تعليق در فعاليت های اتمی خود، مشورت و تبادل نظر ميکند.

ايران ميگويد برنامه اتمی اش برای مقصود صلحجويانه توليد برق است. اما آمريکا و ديگر کشورهای غربی تهران را به اقدامات مخفيانه برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده اند.

XS
SM
MD
LG