لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۷

تهران پروژه آب سنگين را به راه انداخت


" hspace=2 src="/persian/images/ap_iran_Ahmadinejad_nuclear_26aug06_eng_195.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران ميگويد کشورش از حق داشتن تکنولوژی اتمی محروم نخواهد شد. وی گفت فعاليت های اتمی ايران تهديدی عليه هيچکس، حتی اسرائيل، نيست.

رئيس جمهوری ايران اين نظرات را امروز در مراسم افتتاح فاز جديد تاسيسات اتمی در دست ساختمان در اراک مطرح کرد.

واحد توليد آب سنگين که امروز افتتاح شد بخشی از مجتمعی است که قرار است تا سال ۲۰۰۹ تکميل شود.

اّب سنگين برای خنک کردن نيروگاه برق اتمی است، اما پلوتونيومی که در کنار آن توليد ميشود می تواند برایساختن بمب اتمی مصرف شود.

ايران ميگويد تاسيسات اتمی اش برای توليد برق است، اما کشورهای غربی ابراز نگرانی کرده اند که فعاليت های اتمی تهران برای توليد تسليحات اتمی است.

در اسرائيل،وزير سابق دفاع آن کشور، افتتاح واحد توليد آب سنگين درايران را معرف يک گام ديگر تهران در ساختن بمب اتمی دانست.

آقای احمدی نژاد واحد توليد آب سنگين را چند روز قبل از سی و يکم اوت، مهلت تعيين شده توسط شورای امنيت سازمان ملل متحد، افتتاح کرد که ايران را ملزم ميکند تا آن وقت يا غنی سازی اورانيوم را متوقف کرده باشد و يا با خطر تحريم های تنبيهی مواجه شود .

مقامات ايرانی روز جمعه گفتند تهران برای مذاکرات بين المللی در باره برنامه اتمی خود آماده است، اما آنچه را که زبان زورگوئی غرب در اين باره ناميدند ، رد کردند.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت کرد اگر ايران در مهلت تعين شده برای متوقف ساختن عمليات اتمی خود عمل نکند، واشنگتن تحريم های تنبيهی را دنبال خواهد کرد.

سرگئی ايوانوف وزير دفاع روسيه ميگويد هنوز زود است که در باره تحيرم ها صحبت شود و خواستار فرصتی بيشتر برای حل اختلاف از طريق مذاکره شد.

XS
SM
MD
LG