لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۴

گفتار روز: تعطيل مرکز مدافعان حقوق بشر تهران توسط رژيم اسلامی ايران


مرکز مدافعان حقوق بشر در تهران غير قانونی اعلام شده است، وزارت کشور ايران اعلام کرد هرکسی که به فعاليت در اين مرکز ادامه دهد دستگير خواهد شد.

مرکز در سال ۲۰۰۲ به وسيله شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل و چندين نفر ديگر از فعالان حقوق بشر تاسيس شد و از صدها ناراضی ايرانی که با اتهام استفاده از حقوق اساسی خود روبرو هستند، دفاع کرده و نيز از نظر مالی و معنوی از خانواده های زندانيان سياسی حمايت کرده است.

مرکز مدافعان حقوق بشر به آزادی اکبر گنجی روزنامه نگار و طرفدار دمکراسی از زندان کمک کرد.

گنجی در پی انتشار مقالات و گزارش هائی در روزنامه ها که مقامات ارشد دولت ايران را به قتل های زنجيره ای در دهه ۱۹۸۰ ارتباط می داد، شش سال زندانی شد.

اين مرکز همچنين نمايندگی خانواده زهرا کاظمي، خبرنگار عکاس کانادائی ايرانی تبار را ، که در سال ۲۰۰۳ در زندان اوين مورد ضرب و شتم قرار گرفت و جانسپرد عهده دار شد. و اخيرا خواست در باره قتل اکبر محمدي، رهبر دانشجوئي، که روز ۳۱ ژوئيه در شرايطی مشکوک دز زندان درگذشت، تحقيقات مستقلی صورت گيرد.

عبدالفتاح سلطاني، يک عضو بنيانگذار مرکز مدافعان حقوق بشر در ژوئيه ۲۰۰۵ دستگير شد. و به اتهام افشای اطلاعات محرمانه مربوط به يکی از پرونده ها و مشارکت در به اصطلاح تبليغات عليه نظام، به۵سال زندان محکوم شد.

او پس از محکوميت گفت آنها به اين دليل با من چنين رفتار می کنند که وکلای ديگر پرونده های سياسی را قبول نکنند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در بيانيه ای اقدامات دولت ايران در سرکوب شديد ناراضيان و ادامه سخت گيری بر جامعه مدنی و کسانی که برای آزادی های فردی در ايران می جنگند محکوم کرد و از دولت تهران خواست به حقوق انسانی تمام مردم ايران احترام بگذارد و کسانی را که در نتيجه دفاع از معيارهای جهانی حقوق بشر و آزادی دستگير و زندانی شده اند آزاد کند.

پرززيدنت جرج بوش می گويد آمريکا از کوشش های مردم ايران برای کسب آزادی حمايت می کند: ايران ملتی است که يک گروه کوچک مذهبی آنرا به گروگان گرفته است. منزوی می سازد ، مردم را سرکوب می کند و آنها را از آزادی های اساسی و حقوق بشر محروم می سازد.

آقای بوش می گويد آمريکا از اشتياق مردم ايران برای ساختن يک جامعه آزاد، شفاف و دمکرات پشتيبانی می کند.

XS
SM
MD
LG