لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۵

استقرار کامل سربازان لبنانی در جنوب آن کشور  بيست و چهار ساعت طول ميکشد


استقرار سربازان لبنانی در بخش های جنوبی آن کشور، در چارچوب يک قطعنامه آتش بس سازمان ملل متحد که به جنگ يک ماهه اسرائيل و چريک های حزب الله پايان داد، آغاز شده است.

سربازان سوار بر کاميون ها ، زره پوش ها و جيپ ها، بامداد امروز از چند نقطه از رودخانه ليتانی گذشتند و در مسير منتهی به مرز با اسرائيل راه جنوب را در پيش گرفتند.

گروهی از سربازان با تانک های همراه خود وارد پادگان شهرک مرجعيون شدند، که شهرکی مسيحی نشين است، و با مرز اسرائيل هشت کيلومتر فاصله دارد. نيروهای اسرائيلی اين ناحيه استراتژيک را اوايل هفته تخليه کرده بودند.

مقامات نظامی لبنان ميگويند استقرار کامل سربازان ظرف بيست و چهار ساعت آينده عملی خواهد شد.

اسرائيل ميگويدتاکنون کنترل نيمی از مناطقی را که در جنوب لبنان گرفته بود به ناظران نظامی سازمان ملل متحد سپرده است که بيش از بيست و پنج سال است در لبنان مستقر هستند. ناظران نيزقرار است کنترل اين مناطق رابه ارتش لبنان بسپارند.

تزيپی ليوينی Tzipi Livini وزير امور خارجه اسرائيل ميگويد مراحل انتقال کنترل به تقويت نيروی سازمان ملل متحد در لبنان و کنترل ارتش لبنان در منطقه بستگی دارد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد، که قطعنامه اش در مورد آتش بس ميان اسرائيل و حزب روز دوشنبه به اجرا گذاشته شد ميگويد لبنان پانزده هزار سرباز در بخش های جنوبی آن کشور مستقر ميکند که با يک نيروی صلحبانی بين المللی پانزد هزار نفری همکاری خواهند کرد. کابينه لبنان اين برنامه ها را تصويب کرده است. فرانسه نيز قول داده است نيروی صلحبانی را رهبری کند. اما روزنامه لوموند ميگويد فرانسه فعلا فقط دوازده افسر و دويست سرباز اعزام خواهد کرد. گزارشهای خبری به نقل از مقامات معرفی نشده حاکی است که فرانسه در باره شمار سربازان خود هنگامی تصميم نهائی را اتخاذ ميکند که ضوابط درگيری نيروها در منطقه مشخص شده باشد.

مسئله خلع سلاح شدن چريک های حزب الله نيز موضوعی موضوع ديگری است که هنوز چگونگی آن روشن نيست.

در بيروت مقامات لبنانی گفتند سربازان، چريک های حزب الله را به زور خلع سلاح نخواهند کرد. اما به گزارش خبرنگار صدای آمريکا از بيروت فئواد سينيورا نخست وزير لبنان قول داده است هيچ سلاحی در جنوب لبنان خارج از کنترل دولت لبنان نباشد. در همين حال کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا گفته است اين انتظار از نيروی جديد بين المللی وجود ندارد که حزب الله را خلع سلاح کند.

در نيويورک نمايندگان تمامی کشورهائی که در عمليات صلحبانی در لبنان مشارکت ميکنند، قرار است امروز برای بررسی جزئيات لجستيکی اين ماموريت جلسه ای تشکيل دهند.

XS
SM
MD
LG