لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۷

شورش درعراق در بالاترين سطح پس از حمله آمريکاست


اطلاعات جمع آوری شده توسط مقامات ارتش آمريکا در بغداد نشان ميدهد که خشونت در عراق ، در بالاترين سطح پس از حمله آمريکا به عراق قراردارد، هرچند که ابو مصعب ال زرقاوی رهبر القاعده عراق نيز در ماه ژوئن کشته شد.

روزنامه نيويورک تايمز ميگويد فرماندهان ارتش اين اطلاعات را در اختيار آن روزنامه گذاشته اند. بموجب اين اطلاعات، در ماه ژوئن شمار بمب هائی که در جاده کار گذاشته شد،در بالاترين سطح در دوران جنگ بوده است.

نيويورک تايمز ميگويد حملات روزانه عليه نيروهای آمريکائی و عراقی از ژانويه تا کنون دو برابر شده است. اين روزنامه ميگويد در ماه ژوئيه دو هزار بمب منفجر شد، و در اکثر انفجارها نيروهای تحت فرماندهی آمريکا هدف قرار گرفتند.

گرچه شمار ماهانه آمريکائيان کشته شده در عمليات اندکی کاهش نشان ميدهد ،اما حملات بمبی هنوز بيشترين عامل کشتار سربازان آمريکائی در عراق است.

يک مقام ارشد وزارت دفاع آمريکا به روزنامه نيويورک تايمز گفت شورشيان در عراق اکنون از توانائی بيشتری برخوردارند و حمايت عمومی از آنها از هر زمان ديگری بيشتر است.

فرماندهان آمريکائی در عراق اخيرا برای مقابله با خشونت های روز افزون در پايتخت عراق هزارن سرباز را از استان های دورتر به بغداد فرستادند.

مقامات آمريکائی تکذيب ميکنند که عراق درگير جنگ داخلی است. اما در ماه اوت ، ژنرال ابی زيد ، فرمانده ارشد نيروهای آمريکائی در خاورميانه به يک کميته کنگره آمريکا گفت عراق می تواند به جنگ داخلی کشيده شود.

XS
SM
MD
LG