لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۴

ده ها هزار نفر برای مسابقه خوانندگی تلويزيون در آمريکا صف کشيدند


در يک استاديوم عظيم نزديک شهر نيويورک در ايالت نيوجرسي، که معمولا محل برگزاری کنسرت‌ های عظيم است، روز دوشنبه (امروز) هزاران نفر از ساعت‌ها قبل در صف نوبت گرفته و صف بسته‌اند برای اينکه استعداد خود را به داوران برنامه مشهور بت آمريکائی يا American Idol نشان بدهند به اين اميد که يکی از معدود خوانندگانی باشند که برای رقابت در اين برنامه پذيرفته مي‌شوند.

جمعه پيش صحنه مشابهی در سن انتونيوی تگزاس و سه‌شنبه قبل در لس‌آنجلس بود و طی هفته‌های تا نيمه سپتامبر هزاران نفر در پنج شهر ديگر آمريکا بخت خود را برای ظاهر شدن در پربيننده ترين مسابقه خوانندگی جهان در تلويزيون امتحان مي‌کنند.

در استاديوم مشهور روز بال Rose Bowl در شهر پاسادينا واقع در جنوب کاليفرنيا، سه شنبه گذشته نزديک به ده‌هزار نفر از سحرگاه صف بستند، بعضی از لس آنجلس آمده بودند و بعضی از راه دورتر از سنفرانسيسکو و حتی ايالات اطراف. شرکت در برنامه American Idol برای خوانندگان جوان و حتی خوانندگان نه چندان جوان که استعدادی در خود سراغ دارند، يکی از سريع‌ترين راه‌های رسيدن به شهرت بين‌المللی و گرفتن قراردادهای صفحه پرکنی و کنسرت است که اگر يک خواننده با استعداد خارق العاده سالها هم زحمت بکشد ممکن است به آن دست پيدا نکند، اما همانطور که در اين صف ميبينيد، شمار رقبائی که بايد کنار زد، کم نيست.

در مجموع طی هفته‌های آينده، نزديک به هفتاد هزار نفر برای شرکت در اين برنامه امتحان مي‌دهند که کمتر از يک نفر در هزار نفر مي‌تواند آرزو کند که دست کم يک‌بار روی صحنه آمريکن آيدول برای ميليون‌ها تماشاگر برنامه اجرا کند.

يک آقای موطلائی به نام کن فيتزگر Ken Fitzgerکه از نيمه شب آمده بود و اولين نفر در صف چندهزار نفری در مقابل روزبال لس آنجلس بود، ميگويد کار اصلی اش ماشين فروشی است و در فصل سوم آمريکن آيدول شرکت کرد و سايمون کاول Simon Cowell تهيه کننده برنامه ويکی از داوران به وی گفت به عنوان يک خواننده، ماشين‌فروش خوبی مي‌تواند بشود. حالا او آمده است که بار ديگر شانس خود را امتحان کند.

همه جور استعدادی را ميتوان در ميان شرکت کنندگان پيدا کرد، برای هر نوع موسيقي. برنامه آمريکن ايدل در پنج سالی که از پخش آن از تلويزيون فاکس ميگذرد، نه تنها پربيننده‌ترين برنامه تلويزيونی آمريکا شده است بلکه مقلدهائی در شبکه های ديگر تلويزيونی پيدا کرده است که از فرمت و نحوه اجرای آن بدون خجالت عينا پيروی ميکنند.

تهيه کننده اين برنامه سايمون کاول، که آن را ابتدا در بريتانيا روی صحنه برد، و تهيه کنندگان ديگر، مشابه اين برنامه را در تلويزيون های ده ها کشور ديگر از آرژانتين و فرانسه گرفته تا کشورهای ديگر اروپا و آسيا، توليد مي‌کنند. برنده مسابقه مشابه اين برنامه در تلويزيون جمهوری چک يک دانشجوي پزشکی ايرانی تبار بود.

تماشاگرانی که برنامه را دنبال مي‌کنند هم شاهد يک مسابقه هستند و هم شايد يک تئاتر پر از عواطف عاطفی و با شخصيت‌های مختلف شرکت‌کننده و داور در برنامه عجين مي‌شوند. اين برنامه تاکنون هنرمندان برجسته‌ای را به موسيقی حرفه ای در آمريکا معرفی کرده است از جمله کلی کلارکسن.

کلی کلارکسون Kelly Clarkson، برنده دوره چهارم آمريکن آيدل که در حال حاضر يکی از پرفروش ترين خوانندگان موسيقی پاپ در آمريکا است موفقيت خود را مديون صدای فوق العاده و شخصيت آفتابی خود ميداند. خانم کلارکسون يک سال بعد از آنکه در مسابقه آمريکن آيدل که مختص خوانندگان آماتور است برنده شد، دو جايزه گرمی Grammy برای بهترين ترانه سال و بهترين اجرای سال دريافت کرد که مختص هنرمندان حرفه ای است.

خانم کلارکسن تابستان امسال صاحب يکی از پرفروش ترين تورهای کنسرت تابستانی در سراسر آمريکا است. آقای پتريک لين Patrick Lynn، يکی از تهيه کنندگان برنامه آمريکن آيدل در مصاحبه با خبرگزاری اسوشيتدپرس ميگويد تهيه کنندگان در ميان انبوه داوطلبان دنبال چهره خاصی نيستند، بلکه استعدادهای ويژه ميجويند با شخصيت های خاص، و در واقع مقصود خود را نمی دانند تا وقتی او را به چشم ببينند.

دهها ميليون نفر ماه گذشته در آخرين برنامه دوره پنجم آمريکن ايدل با نفس های حبس شده در سينه منتظر شنيدن نام برنده بودند. يک خواننده موخاکستری آماتور و نه چندان جوان موسيقی راک به نام Taylor Hicks با سابقه در چندين گروه راک آماتور، برنده اعلام شد و بلافاصله برای توری به دور آمريکا با ديگر فيناليست ها به راه افتاد.

آقای پتريک لين، يکی از تهيه کنندگان آمريکن آيدل مي‌گويد شايد برنده قصل بعدی در همين صف پشت سر او ايستاده باشد ولی همه برندگان دوره های مختلف از اين مرحله عبور کرده اند.

سنت شده است که هر سال در فصل تابستان بعد از اتمام فصل مسابقه تلويزيونی و تعيين برنده، فيناليست ها به توری هنری دور آمريکا برده مي‌شوند برای اجرای برنامه زنده برای علاقمندان. اين تور اين هفته در واشنگتن بود و هفته آينده در نيويورک و در بيش از بيست شهر آمريکا در استاديوم ها و تالارها گاه تا ٢٠ هزار نفر را به تماشا مي‌کشاند. به قول يک منتقد واشنگتن پست، اين تور که در آن فيناليست‌ها معمولا ترانه‌هائی که هنرمندان ديگر معروف کرده‌اند را اجرا مي‌کنند، هيچ چيز تازه‌ای ندارد جز از نزديک ديدن چهره‌هائی که يک فصل تماشاگران به آنها دل بسته بودند.

اما تنها اين تور نيست. همه شرکت کنندگان قراردادی با تهيه کننده آمريکن ايدل اقای Simon Cowell امضا ميکنند برای بيرون دادن آلبوم، که آلبوم برنده معمولا ميليونها نسخه فروش دارد مخصوصا اگر برنده چهره ای مثل کلی کلارکسن باشد. علاوه بر اين، برنامه های ديگر هم هست، مثلا فيلمی که از پشت صحنه آمريکن آيدل ساخته شده است تابستان امسال قرار است در تلويزيون ها به نمايش در بيايد.

موفقيت اين برنامه به اين صورت قابل پيش‌ نبود، به همين خاطر قرارداد برنامه طوری نوشته شده که بيشتر حقوق آن به تهيه کننده آن يعنی آقای سايمون کاول تعلق دارد. بنا به گزارشی در وال استريت آقای کاول شخصا تا کنون نزديک به يک ميليارد دلار، يعنی هزار ميليون دلار، از محل اين برنامه پول ساخته است، اين غير از درآمدی است که شبکه فاکس از محل فروش آگهی در اين گران ترين برنامه برای آگهي‌دهنده‌ها در مي‌آورد.

XS
SM
MD
LG