لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

فردا روز آتش بس در جنگ يک ماهه لبنان است


مقامات اسرائيلی ميگويند کابينه اسرائيل در جلسه امروزخودقطعنامه سازمان ملل متحد را، که خواستار آتش بس در مناقشه يک ماهه با حزب الله در لبنان است، پذيرفته است.

در همين حال تزيپی لی وينی وزير امورخارجه اسرائيل ميگويد نيروهای اسرائيلی هنگامی لبنان را ترک ميکنند که ارتش لبنان و نيروی تقويت شده صلحبانی بين المللی مستقر شده باشد. وی همچنين گفت جامعه بين المللی بايد از خواست اسرائيل در مورد آزاد شدندو سرباز ربوده شده اسرائيلی توسط حزب الله، که باعث شروع جنگ شد، حمايت کند.

ايساک هرزوگ وزير جهانگردی اسرائيل پيش از شرکت در جلسه امروز کابينه گفت دولت قطعنامه را مثبت می بيند و در نظر دارد روز دوشنبه وارد مرحله آتش بس شود.

هرزوگ گفت اسرائيل حزب الله را زير نظر ميگذارد تا ببيند آيا جنگندگان خود را آنطور که قطعنامه روز جمعه شورای امنيت مقرر داشته است از جنوب لبنان خارج ميکند يا نه.

حسن نصرالله رهبر حزب الله تائيد کرد که نيروهايش از آتش بس سازمان ملل متحد تبعيت خواهند کرد اما گفت حزب الله تا وقتی که سربازان اسرائيلی در لبنان هستند به جنگ ادامه ميدهند.

فئواد سينيورا نخست وزير لبنان ميگويد کابينه وی باتفاق آراء قطعنامه سازمان ملل متحد را پذيرفته است.

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد ميگويد آقای اولمرت و آقای سينيورا با استقرار آتش بس از بامداد روز دوشنبه موافقت کرده اند.

شيمون پرز معاون نخست وزير اسرائيل ميگويد وی معتقد است اسرائيل، هم از نظر نظامی و هم از نظر سياسی،دست بالا از جنگ خارج ميشود . اما وسائل ارتباط جمعی اسرائيل و سياستمداران مخالف بشدت عملکرد دولت در جنگ را مورد انتقاد قرار داده اند.

قطعنامه سازمان ملل متحد خواستار قطع کامل خصومت ها پيش از مجاز شناختن افزايش شمار کنونی نيروی صلحبانی سازمان ملل متحد به پانزده هزار نفر است.

مقامات سازمان ملل متحد ميگويند استقرار نيروی بين المللی در جنوب لبنان می تواند ظرف يک هفته آغاز شود.

انتظار ميرود ارتش لبنان نيز پانزده هزار سرباز را برای برقراری امنيت در نزديکی مرز مستقر کند.

XS
SM
MD
LG