لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

گفتار روز: رژيم جمهوری اسلامی گروه دفاع از حقوق بشر ايران را غير قانونی اعلام کرد


دفاع از حقوق بشر در تهران غير قانونی اعلام شد.

وزارت کشور ايران اعلام کرده است، هر کس در اين مرکز به فعاليت ادامه دهد تحت بازداشت قرار خواهد گرفت.

مرکز دفاع از حقوق بشر در سال ۲۰۰۲ توسط شيرين عبادي، برنده جايزه صلح نوبل، عبدالفتّاح سلطاني، و برخی ديگر از ايرانيان طرفدار حقوق بشر در تهران بنا نهاده شد.

از جمله خدمات اين نهاد، تأمين مشاوره حقوقی رايگان برای صدها تن از دگرانديشان ايرانی که به خاطر مبارزه در راه احقاق حقوق اساسی خود در مظانّ جرايم جنايی قرار داشته اند، و نيز تأمين حمايت و پشتيبانی مادی و معنوی برای خانوادهای زندانيان سياسی بوده است. گروه دفاع از حقوق بشر به اکبر گنجي، روزنامه نگار و فعال مدافع دموکراسی که در ماه مارس گذشته از زندان آزاد شد نيز، کمک کرده است.

آقای گنجی به اتهام چاپ مقالاتی در ارتباط با دست داشتن مقامات ارشد حکومت ايران در مجموعه ای از قتلهای سالهای دهه ۱۹۹۰ به مدت شش سال در زندان رژيم اسلامی بود.

اين نهاد نمايندگی خانواده زهرا کاظمي، عکاس روزنامه نگار کانادايی ايرانی تبار را که در سال۲۰۰۳ در اثر ضرب و شتم در زندان اوين جان خود را از دست داد نيز بر عهده گرفت و اخيراً خواستار انجام تحقيقاتی مستقل پيرامون مرگ اکبر محمدي، رهبر مبارزات دانشجويی شده است.

اکبر محمدی در روز ۳۱ ام ماه ژوئيه گذشته به طرز مشکوکی در زندان اوين در گذشت. عبدالفتاح سلطاني، يکی از بنيانگذاران مرکز دفاع از حقوق بشر در ماه ژوئيه سال ۲۰۰۵ بازداشت شد.

وی اخيراً گويا به اتهام افشا اطلاعات محرمانه مربوط به يکی از پرونده هايش و نيز به اصطلاح "تبليغ عليه رژيم جمهوری اسلامي" به پنج سال زندان محکوم شده است.

آقای سلطانی پس از محکوميت گفت، " هيچ وکيلي، دفاع از يک پرونده سياسی را که مشحون از چنين اتهاماتی از سوی رژيم جمهوری اسلامی است، بر عهده نخواهد گرفت." شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در يک بيانيه کتبي، سخت گيری رژيم ايران را نسبت به دگرانديشان و نيز سرکوب مداوم جامعه مدنی و آنهايی را که برای احقاق آزاديهای فردی خود مبارزه می کنند، محکوم کرده است.

شان مک کورمک از حکومت ايران خواست تا " حقوق انسانی تمامی شهروندان ايرانی را محترم بشمارد .... و کسانی را که به خاطر دفاع از حقوق انسانی و آزاديهای به رسميت شناخته شده جهانی در حبس و زندان به سر می برند، آزاد سازد."

پرزيدنت جرج- دابليو بوش، رئيس جمهوری آمريکا می گويد، ايالات متحده از " مبارزات مردم ايران برای کسب آزادی ، حمايت و پشتيبانی می کند. ايران در گروگان يک مشت ملايانی است که مردم خود را در انزوا نگاهداشته و آنها را سرکوب می کنند و از آزاديهای اوليه و حقوق انسانی خود محروم ساخته اند."

XS
SM
MD
LG