لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

گفتار روز: طالبان آدمکش هائی هستند که غير نظاميان و کودکان را سپر می کنند


نيروهای کمک امنيتی بين المللي، به فرماندهی ناتو، و ارتش افغانستان به عمليات نظامی خود در جنوب کشور ادامه می دهند ، و با شورشيان طالبان در ناحيه نهر سرخ در ولايت هلمند می جنگند.

يک حمله تروريستی به بازار شلوغی در " پنج وائي" در ولايت قندهار رهگذران بی گناه را، که بسياری از آنها کودک بودند، کشت.

دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا تاکيتک هائی را که تروريست ها در افغانستان به کار می برند، چالشی جدی می داند و می گويد: در اين دوره از جنگ های نامتقارن و نا منظم، يک طرف سربازان خود را به خطر می اندازد و از قوانين و مقررات جنگی پيروی می کند، در حالی که طرف ديگر آنها را عليه ما به کار می گيرد.

يک طرف آنچه را می تواند برای پرهيز از وارد آمدن تلفات به غير نظاميان انجام می دهد، در حالی که طرف ديگر از غير نظاميان به عنوان سپر استفاده می کند و بعد وقتی طرف های ديگر، غير نطاميانی را که در ميانشان هستند تصادفا می کشند، ماهرانه يک جنجال و اعتراض عمومی را سازمان می دهند.

يک طرف تقريبا به طور کامل به معيارها پای بند می ماند، طرف ديگر خود را به هيچ معياری متعهد نمی داند.

ناتو، افزون بر ادامه مسئوليت هائی که در عمليات در مناطق شمالی و غربی افغانستان بر عهده دارد، فرماندهی عمليات نظامی در جنوب کشور را نيز در دست گرفته است و انتظار می رود شمار سربازان خود در افغانستان را در پائيز امسال به حدود هشت هزار نفر افزايش دهد.

ژنرال پيتر پيس، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا، می گويد در حالی که ناتو سربازان بيشتری را وارد افغانستان می کند، می بينيم که فرصت های بيشتری برای کمک به جنوب افغانستان در بازيابی توانائی خود عليه طالبان به وجود می آيد.

جميل حيدر اهل ولايت باميان می گويد از سربازان ائتلاف و ناتو که در افغانستان خدمت می کنند، سپاسگزار است و ياد آور می شود که پيش از ورود سربازان خارجی ، رژيم طالبان به مردم هزاره که در اين منطقه زندگی می کنند، فقط بی رحمی نشان می داد. حالا ما می توانيم آزادانه در باميان زندگی کنيم.

دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا می گويد آمريکا از برابر مشتی قاتل و افراطی که سعی دارند بکُشند و آنچه را هرگز نساختند خراب کنند، فرار نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG