لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

همکاری آمريکا، بريتانيا و پاکستان برای شناسائی عوامل توطئه منفجرساختن هواپيماهای مسافربر


مقامات در سه قاره منابع و امکانات خود را برای تحقيقاتی جهانی در باره توطئه منفجر ساختن هواپيماهای مسافربری راهی آمريک از بريتانيا تجهيز کرده اند.

مقامات بريتانيائی و پاکستانی بيش از سی نفر را به ظنّ برنامه ريزی برای منفجر ساختن مايعات انفجاری در کابين های دست کم ده هواپيمای مسافربر در حال پرواز توقيف کرده اند. بيست و سه نفر از آنان بريتانيائی های پاکستانی تباری هستند که روز پنجشنبه در لندن توقيف شدند. يکی از آنان برادر مردی بريتانيائی است که در پاکستان توقيف شده است. مقامات ميگويند وی در تحقيقات مرتبط با عوامل القاعده در افغانستان، عنصری اصلی محسوب ميشود.

ماموران تحقيق ميگويند پليس پس از آن شروع به بازداشت ها کرد که يک نفر در پاکستان در تماسی با عناصر مورد ظنّ در بريتانيا از آنان خواست نقشه خود را فورا به اجرا بگذارند.

يک مرد پاکستانی که برای داشتن ارتباط با القاعده مورد ظنّ است، کماکان فراری است.

مقامات ضد تروريسم در آمريکا ميگويند صدها مامور اف بی آی در جستجوی رابط های احتمالی همدستان اين توطئه در آمريکا هستند. اين ماموران سوابق تماس افراد مورد ظنّ از بريتانيا با آمريکا را زير ذره بين گذاشته اند.

ائتلافی از گروههای اسلامی و سياسی بريتانيائی امروز گفتند سياست خارجی بريتانيا در باره عراق و لبنان، نظير نفت پاشی به روی شعله آتش ، موجب تشديد افراط گرائی هائی ميشود که تمامی بشريت را تهديد ميکند. اين ائتلاف در نامه ای سرگشاده خطاب به تونی بلر نخست وزير بريتانيا از دولت او خواسته است برای مبارزه با تروريسم اقدامات بيشتری انجام دهد اما مواظبت کند که افراد بی گناه هدف گرفته نشوند. دولت بريتانيا اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG