لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

سئوال هشت سناتور آمريکائی ازمقامات چين در باره معامله موشکی با ايران


يک گروه از قانونگزاران آمريکائی از سفری به چين که با هدف مذاکراتی تجاری و امنيتی انجام گرفت ، برای زير فشار گذاشتن مقامات پکن راجع به مناسباتی که دولت چين با کره شمالی و ايران دارد، استفاده کرده اند.

هشت سناتور آمريکائی در ملاقاتی که امروز در پکن با مقامات چينی داشتند راجع به فروش موشک به ايران پرسيدند. بنا به گزارش ها دست کم يکی از موشک ها، موشکی بوده است که بنحوی در اختيار حزب الله قرارگرفت، و ماه گذشته به يک کشتی جنگی اسرائيل شليک شد.

سناتور آلن اسپکتر ميگويد مقامات چينی اطمينان دادند معامله در چارچوب مقرراتی انجام گرفته است که فروش مجدد يا انتقال تسليحات را قدغن ميسازد.

سناتور ها همچنين از چين خواستند از مناسبات ديرين خود با پيونگ يانگ برای تشويق به بازگشت به مذاکرات مربوط به برنامه اتمی کره شمالی استفاده کند. اين مذاکرات از سپتامبر گذشته که آمريکا در واکنش به اتهام حاکی از مداخله کره شمالی در جعل اسکناس و قاچاق مواد مخدر، تحريم های مالی عليه کره شمالی وضع کرد متوقف مانده است.

سناتور ها قرار است روز شنبه با هو جينتائو رئيس جمهوری چين ملاقات کنند.

سناتورها مذاکرات در مورد مناسبات بازرگانی دوجانبه را خوب توصيف کردند اما گفتند چين می تواند برای حراست از حقوق مالکيت های صنعتی و فراهم ساختن دسترسی بيشتر به بازارهای آن کشور اقدامات بيشتری انجام دهد.

XS
SM
MD
LG