لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

بريتانيا ميگويد توطئه منفجرکردن هواپيماهای مسافربری درمسير بريتانيا به آمريکا را خنثی کرده است


مقامات در لندن ميگويند يک توطئه عمده تروريستی را برهم زده اند که برای انفجارهائی همزمان در چندين هواپيمای مسافربری حين پرواز ميان بريتانيا و آمريکا طراحی شده بود.

يک مقام ارشد پليس در لندن گفت هدف اين توطئه، کشتاری عظيم در مقياسی غير قابل تصور بود.

منابع اطلاعاتی ميگويند تروريست ها برای بردن مواد مايع انفجاری به داخل قريب ده هواپيمای مسافر بر آمريکائی و منفجر ساختن آنها در جريان پرواز به آمريکا آماده شده بودند.

مقامات پليس ميگويند تروريست های مورد ظّن سوار هواپيما نشدند اما به سفر بسيار نزديک بودند.

پليس بريتانيا بيست و يک نفر را توقيف کرده و در لندن، بيرمنگهام و مناطق ديگر در جستجو و تعقيب مظنونين بيشتر است. گزارشی رسمی در باره هويت بازداشت شدگان داده نشده است اما وسائل ارتباط جمعی خبر داده اند بعضی از آنها مردان جوان بريتانيائی پاکستانی تبار هستند.

تدابير امنيتی در فرودگاه های بريتانيا و آمريکا بشدت افزايش يافته و در مورد هر چيزی که مسافران همراه با خود به داخل هواپيما می برند، محدوديت هائی شديد برقرار شده است .

شرکت های هواپيمائی در سراسر اروپا پروازهای خود را به فرودگاه هيتروی لندن، که يکی از شلوغ ترين فرودگاههای جهان محسوب ميشود لغو کرده اند. بريتيش ايرويز نيز در مورد تمامی پروازهائی که به بريتانيا و بالعکس انجام ميگيرد محدوديت هائی به اجرا گذاشته است.

در واشنگتن شاخص معرف تهديدهای تروريستی در مورد پروازهائی که از لندن انجام ميگيرد به سطح "شديد" افزايش يافته ، که بالاترين سطح است . اين شاخص برای پروازهای ديگر برفراز آمريکا نيز در سطح "بالا" قرار داده شده است.

بريتانيا شاخص معرف تهديد های تروريستی را به سطح "خطرناک" افزايش داده است، و اين بدان معناست که خطر و احتمال حمله ای قريب الوقوع وجود دارد.

توقيف های امروز و اعلام خطر های متعاقب آن ، سيزده ماه پس از آن داده ميشود که چهار بمب گذار انتحاری مسلمان ، که همگی تبعه بريتانيا بودند، پنجاه و دو نفر را در شبکه حمل و نقل زمينی لندن کشتند و قريب هفتصد نفر را مجروح کردند.

XS
SM
MD
LG