لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۵

مازاد موازنه تجارت خارجی چين رکورد بالاترين ميزان خود را شکست


مازاد موازنه تجارت خارجی چين در ماه ژوئيه گذشته به بالاترين ميزان خود رسيد، و نگرانی در مورد رشد شديد تورم در اين کشور را افزايش ميدهد.

بگزارش روز پنجشنبه چين، مازاد موازنه تجارت خارجی اين کشور در ماه ژوئيه چهل در صد نسبت به سال گذشته افزايش يافت و به چهارده ميليارد و ششصد ميليون دلار رسيد که بيسابقه بوده است.

صادرات چين در ماه ژوئيه بيست و دو مميز شش در صد بالا رفت، و به هشتاد ميليارد دلار رسيد. بر ميزان واردات چين نيز شصت و پنج ميليارد و هفتصد ميليون دلار افزوده شد، که بيست درصد رشد نشان ميدهد.

«استيفن گرين»، اقتصاددان ارشد «استاندارد چارتر بانک» در شانگهای ميگويد اگرچه علائم تورم شديد در چين ديده نميشود، ولی رشد مازاد تجارت خارجی اين کشور بدون ترديد و بزودی باعث افزايش شديد تورم در اين کشور خواهد شد.

دولت چين گامهای مهمی در جهت کاهش عرضه پول بعمل آورده است. در اين راستا، بانک مرکزی چين نرخ بهرهای بانکی را در ماه گذشته افزايش داد؛ پشتوانه بانکی را بالا برد؛ و ميزان سرمايه گذاريهای خارجی را، که دربخش املاک اخيراً بسيار داغ شده است، محدود کرده است.

عليرغم اين اقدامات، بانک مرکزی چين ميگويد هفتاد و پنج ميليارد دلار به حجم وامهای دريافتی ظرف دوازده ماه پيش از ماه ژوئن گذشته افزوده شده است.

افزايش مازاد تجارت خارجی چين باعث بروز تنش هائی در آمريکا که روابط تجاری قابل ملاحظه ای با چين دارد شده است. کسری موازنه خارجی آمريکا با چين در سال گذشته بيش از دويست و دو ميليارد دلار بود و آمريکا از چين مکرراً و مصراً خواسته است که ارزش «يوآن» واحد پولی خود را، در مقابل ارزهای عمده ساير کشورها شناور سازد.

XS
SM
MD
LG