لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

فرانسه و آمريکا  قطعنامه پيشنهادی خود را حک و اصلاح ميکنند


فرانسه و آمريکا پيشنهاد خود را برای پايان دادن به جنگ اسرائيل و حزب الله حک و اصلاح ميکنند، و ديپلوماتها ميگويند اين کار احتمالا رای گيری شورای امنيت را به تاخير می اندازد.

يک هيات اتحاديه عرب روز سه شنبه در سازمان ملل متحد پافشاری کرد که شورای امنيت بايد همزمان با درخواست يک آتش بس فوری، خواستار خروج سربازان اسرائيلی از لبنان نيز بشود.

ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه امروز گفت آمريکا در مقابل بعضی از پيشنهادهای اعراب مقاومت ميکند، و افزود انصراف از قطعنامه آتش بس کاری غير اخلاقی خواهد بود. وی هشدار داد که جنگ در لبنان می تواند منطقه را بی ثبات کند. فرانسه مايل به تحقق بعضی از خواست های اعراب است.

لبنان با پيش نويس قطعنامه تدوينی آمريکا و فرانسه مخالف است زيرا مستلزم خروج نيروهای اسرائيلی نيست.

بيروت اعزام و استقرار پانزده هزار سرباز بمنظور همکاری با يک نيروی گسترده تر سازمان ملل متحد در جنوب آن کشور، برای مراقبت از نوار مرزی نزديک به اسرائيل را ، پيشنهاد کرده است.

ديويد ولش مدير کل وزارت امورخارجه آمريکا امروز در بيروت با فئواد سينيورا نخست وزير لبنان ملاقات کرد . آقای سينيورا پس از اين ملاقات گفت در مورد رسيدن به توافقی برای آتش بس، پيشرفتی حاصل نشده است. ولش قرار است با نبيه بری ، رئيس پارلمان لبنان، که يکی از حاميان سرشناس حزب الله است، نيز ملاقات کند.

حامد بن جاسم آل ثانی وزير امور خارجه قطر روز سه شنبه به شورای امنيت سازمان ملل متحد گفت تصويب قطعنامه ای که ضمانت اجرائی نداشته باشد، موجب انشعاب هائی خطرناک در سراسر منطقه ميشود.وزير امور خارجه قطر که به نمايندگی از سوی ديپلوماتهای اتحاديه عرب در نيويورک سخن ميگفت شورای امنيت را به وقت گذرانی در جريان چند هفته جنگ اسرائيل و حزب الله متهم کرد .

دن گيلرمن سفير اسرائيل در سازمان ملل متحد ميگويد نيروهای کشورش به محض پيدا شدن چاره ای سياسی و استقرار يک نيروی توانمند چند مليتی، از لبنان خارج ميشوند.

XS
SM
MD
LG