لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

قرارداد گوگل با دانشگاه کاليفرنيا برای ايجاد نسخه اينترنتی کتاب ها


گوگل، جستجوگر معروف و پرطرفدار اينترنتی، طی قراردادی از دانشگاه کاليفرنيا خواسته است نسخه اينترنتی متون کتابهایِ چند کتابخانه عمده اين دانشگاه را برای استفاده عموم، به سايت اينترنتی گوگل منتقل کند.

بر اساس اين قرارداد، «برنامه جستجوگر کتاب گوگل» از متون کامل ميليونها کتاب و مدارک موجود در صدها کتابخانه دانشگاه کاليفرنيا، برای استفاده در اينترنت، نسخه برداری کامپيوتری (Scan) و حفظ ميکند.

گوگل اين پروژه را سال قبل بعد از بستن قراردادهائی با پنج کتابخانه عمده، از جمله کتابخانه های دانشگاههای هاروارد، آکسفورد، استانفورد، و کتابخانه عمومی نيويورک آغاز کرد.

گوگل با اجرای اين پروژه قادر خواهد بود متن کامل کتابهائی که دارای مالکيت عمومی "Public Domain" هستند، و چاپ و نشر آنها آزاد می‌باشد را در اختيار عموم قرار دهد. در مورد کتابهائی که شامل قانون حق تکثير هستند، جستجوگر اينترنتی گوگل فقط برگزيده‌ای از متون اين کتابها را عرضه خواهد کرد.

چندين شرکت انتشاراتی کتاب و تعدادی از نويسندگان، شرکت گوگل را بخاطر اين پروژه تحت تعقيب قانونی قرار داده‌اند. آنها ميگويند گوگل حق اختصاصی چاپ و انتشار ناشران و نويسندگان را نقض ميکند. گوگل ميگويد از اين پروژه يک قانون آمريکا، تحت عنوان دکترين «استفاده منصفانه» از کتاب، حمايت ميکند.

XS
SM
MD
LG