لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۶

شدت گرفتن جنگ در جنوب لبنان با وجود تلاشهای ديپلماتيک


با ادامه حملات تهاجمی زمينی و هوائی اسرائيل عليه چريک های حزب الله، جنگ بين اسرائيل و حزب الله در سراسر جنوب لبنان شدت گرفته است. ارتش اسرائيل ميگويد امروز در نبردهای جنوب لبنان سه سرباز اسرائيلی کشته و پنج نفر ديگر زخمی شدند. اسرائيل ميگويد نيروهای اين کشور، در نبردی در نزديکی شهر «بنت جبيل»، پانزده چريک حزب الله را کشتند.

حزب الله ميگويد يک «بولدوزر» و حداقل دو تانک اسرائيلی را منهدم و تمام سرنشينان آنها را زخمی و يا از پای درآورده‌اند. حزب الله همچنين ميگويد راکت هائی را به شمال اسرائيل شليک کرده است، ولی اطلاعاتی از ميزان تلفات و خسارات وارده ندارد.

اسرائيل به ساکنين شهر «صور» هشدار داد به خودروهائيکه در جنوب رودخانه «ليتانی» در حرکت باشد حمله خواهد کرد؛ بعبارت ديگر، اسرائيل دستور منع رفت و آمد وسائل نقليه را در جنوب رودخانه ليتانی اعلام کرده است.

امير پرتز، وزير دفاع اسرائيل، امروز اظهار داشت به ارتش اسرائيل دستور داده است، در صورت شکست راه حل های ديپلماتيک در پايان دادن به جنگ، خود را برای گسترش عمليات در جنوب لبنان آماده کنند.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل، گفته است، تا ستيزه گران حزب الله دو سرباز اسرائيلی را که در دوازدهم ماه ژوئيه دستگير کرده اند آزاد نکنند، اسرائيل از آتش بس پشتيبانی نخواهد کرد.

در همين حال، وزیر امور خارجه مالزی از کشورهای مسلمان خواسته است ارسال اسلحه برای رزمندگان حزب الله را که با اسرائیل می جنگند بررسی کنند.

خبرگزاری مالزی به نقل از " حمید البار" می گوید اعضای سازمان کنفرانس اسلامی نباید اجازه دهند اسرائیل با مصونیت در لبنان عمل کند. او روز سه شنبه همچنین گفت تمام اقداماتی که کشورهای مسلمان برای متوقف ساختن حملات اسرائیل انجام می دهند باید با معیارها و اصول بین المللی تطبیق کند.

XS
SM
MD
LG