لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

تلاش آمريکا برای بتصويب رساندن قطعنامه سازمان ملل برای پايان دادن به جنگ خاورميانه


پرزيدنت جرج بوش، رئيس جمهوری آمريکا، ميگويد، بمنظور پايان دادن به جنگ اسرائيل و حزب الله، ايالات متحده و متحدانش تلاش ميکنند هر چه زودتر قطعنامه سازمان ملل متحد را به تصويب برسانند. پرزيدنت بوش ميگويد ديپلماتها برای يافتن راه حلی جامع و پايدار تلاش ميکنند، که از يک سو، بتواند به جنگ کنونی خاتمه دهند، و از سوی ديگر، استقلال لبنان را باز سازی کنند.

رئيس جمهوری آمريکا ميافزايد اين راه حل ها به عوامل ريشه ای اين درگيريها توجه خواهد کرد، که، بگفته او، ناشی از اقدامات حزب الله است که ميخواهد بعنوان دولتی در داخل دولت لبنان فعاليت کند.

پرزيدنت بوش که در مزرعه خود در تکزاس در حال گفتگو با کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه است، ميگويد او ميداند که اسرائيل و دولت لبنان با بخش هائی از راه حل مخالفت دارند. خانم رايس گفت با رهبران اسرائيل و لبنان در مورد نگرانی هایشان، گفتگو کرده است. خانم رايس افزود معتقد است راه حلها برای پيش رفتن در مذاکرات از پايه ای منطقی برخوردار است.

در همين حال، «فئواد سينيورا»، نخست وزير لبنان، با وزيران امور خارجه کشورهای عربی، بمنظور مذاکره فوری پيرامون قطعنامه پيشنهادی، گفتگو کرد. آقای سينيورا و وزيران امور خارجه کشورهای عربی خواستار خروج فوری نيروهای اسرائيل از خاک لبنان شدند.

ديپلماتها ميگويند آمريکا و فرانسه اميدوار بودند امروز اولين قطعنامه به رای گذاشته شود. قطعنامه ای که در شورای امنيت سازمان ملل متحد مطرح است، خواستار پايان دادن به حملات حزب الله به اسرائيل است و از اسرائيل ميخواهد به عمليات تهاجمی نظامی خود به لبنان پايان بخشد. اين قطعنامه همچنين خواستار خلع سلاح کليه گروهای مسلح در لبنان شده است.

XS
SM
MD
LG