لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۴

گفتار روز: مرگ اکبر محمدی


شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در يک بيانيه کتبی اعلام کرد که ايالات متحده آمريکا اعمال اختناق شديد رژيم ايران را در ميان دگرانديشان و ادامه سرکوبيهای جامعه مدنی و نيز منکوب ساختن ازاديخواهان و آزادی طلبان را محکوم می سازد.

اعمال رژيم ايران اخيرا به قتل اکبر محمدی دانشجوی زندانی دگر انديش ايرانی منجر شد. دولت آمريکا نيز با اغتنام فرصت تسليت عميق خود را به خانواده دوستان و ياران آقای محمدی تقديم می دارد و از حکومت ايران با تاکيد هر چه تمامتر می خواهد به حقوق بشری تمامی ايرانيان منجمله دانشجويان گروههای مذهبی اقليت کارگران و زنان احترام بگذارد.

اکبر محمدی و هزاران نفر ديگر در سال ۱۹۹۹ بعلت شرکت در تظاهرات دموکراسی طلبی بدستگيری در امدند.

اکبر محمدی در بررسيهای مقدماتی به مرگ محکوم شد اما پس از اعتراضات شديد بين المللی مجازات او تخفيف يافت و به ۱۵ سال زندان مبدل شد.

آقای محمدی در مرخصی استعلاجی اخير خود کتابی را که حاوی شکنجه ها و ضرباتی که در زندان بر وی وارد آمده بود منتشر ساخت.

اکبر بار ديگر دستگير شد. اما اين بار در ماه ژوييه به نشانه اعتراض به رفتار زندانيان خود در طلب آزادی دست به اعتصاب غذا زد.

پزشکان زندان رژيم می گويند محمدی در اثر حمله قلبی در گذشت. منوچهر محمدی برادر اکبر محمدی نيز ضمن تظاهرات دانشجويی سال ۱۹۹۹ دستگير شد و زندانی شدن علی اکبر موسوی خويينی نماينده سابق مجلس و رهبر نهضت دانشجويی را که در تظاهرات طرفداران حقوق زنان بازداشت شد... و منصور اصانلو يکی از رهبران جنبش کارگری را يادآوری می کند.

اقای مک کورمک می گويد اصانلو يکی ار کسانی است که بنا حق دستگير شد و اکنون عمر خود را در پشت ميله های زندان می گذراند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد دستگيريهايی از اين نوع از طرف حکومت ايران با نقشه قبلی برای خفه کردن صدای دانشجويان مخالف و ايجاد رعب در ميان اوپوزيسيون و رهبران جامعه مدنی صورت می گيرد.

سخنگو می گويد دولت آمريکا همواره از آرزوها و آمال مردم ايران برای دستيابی به يک دموکراسی واقعی حمايت می کند.

سخنگو می گويد:« يکی از پايه های اساسی صلح و امنيت در خاورميانه ايجاد حکومتی در ايران است که از حس مسيوليت بهره مند باشد.. و بحقوق شهروندان خود احترام بگذارد.

شان مک کورمک می گويد دولت امريکا از دولت ايران می خواهد دستگير شدگان و زندانيانی را که مدافع اصول جهانی حقوق بشر بوده اند آزاد سازد.

XS
SM
MD
LG