لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

طرح ايجاد دادگاه های نظامی ويژه در آمريکا برای محاکمه تروريستها


کاخ سفيد واشنگتن تلاش ميکند لايحه جديدی را برای محاکمه تروريستهای مظنون به تصويب کنگره آمريکا برساند.

آلبرتو گونزالس، وزير دادگستری آمريکا، طرح جديدی برای ايجاد کميسيونهای نظامی ارائه کرده است تا دولت بتواند ترويستهای مظنونی که توسط ارتش آمريکا دستگير شده اند، در اين دادگاهای نظامی ويژه محاکمه کند.

گونزالس روز چهارشنبه گذشته ضمن تشريح اين طرح در برابر کميته ای در مجلس سنای آمريکا، گفت که پيش نويس لايحه اجازه استفاده از مدارکی مربوط به بازجوئی و گرفتن اقرار تحت فشار را به اين دادگاه ها خواهد داد، و از دسترسی متهمان به مدارک و شواهد محرمانه ای که بر عليه آنها استفاده خواهد شد، جلوگيری خواهد کرد.

اين لايحه در پاسخ به حکم ماه جون ديوانعالی کشور آمريکاست که ميگويد دولت بوش با تشکيل محاکم ويژه نظامی برای محاکمه کردن زندانيان در گوانتانامو، از حدود قدرت و اختياراتی که قانون اساسی آمريکا بوی تفويض کرده است پا فراتر گذشته است.

لايحه ايجاد دادگاه های نظامی ويژه با انتقادات گسترده ای از سوی مقامات ارشد نظامی و سناتورهای آمريکا مواجه شده است. منتقدان ميگويند اين لايحه حق دفاع متهمان را که توسط دادگاه های نظامی و غير نظامی آمريکا تضمين شده است، از ميان خواهد برد.

تعدادی از سناتورهای خواستار محاکمه تروريستها توسط قوانين و آئين نامه های دادرسی موجود در دادگاه های نظامی آمريکا هستند، امّا تدابير امنيتی پيشنهادشده نحوه دادرسی در دادگاه های نظامی را برای محاکمه تروريستها عملی نميداند، و ميگويد دادرسی در اين دادگاه ها ايجاب ميکند دولت اطلاعات محرمانه را در اختيار متهمان قرار دهد.

XS
SM
MD
LG