لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۷

زندگی در سياره مارس


سی سال پيش، پس از اينکه سفينه فضائی بدون سرنشين «وايکينگ»، اولين سفر خود را با نشستن بر روی سياره مارس با موفقيت به انجام رساند، شور و اشتياق در برای فرستادن سفينه های ديگر بمنظور جستجو و کشف حيات در کره مارس رو به فزونی گذاشت.

«وايکينگ اول» سفر دويست ميليون مايلی خود را در ماه اوت سال هزار و نهصد و هفتاد وپنج آغاز کرد، و پس يازده ماه، در بيستم ماه جولای هزار و نهصد هفتاد و شش، بر روی سطح سياره سرخ رنگ مارس نشست.

«وايکينگ اول» برای اولين بار تصاويری، بطور قطعه ای و مجرا، به ترتيب از سطح اين سياره به زمين فرستاد که بعد از کنار هم گذاشتن اين قطعات، دانشمندان فضائی موفق شدند برای اولين بار تصاوير فوق العاده ای از سطح مارس را مشاهده کنند.

«وايکينگ اول» برای نود روز برنامه ريزی شده بود و بيش از چهار هزار و پانصد تصوير از خاک سرخ و صخره های مارس به زمين منتقل کرد.

اگرچه هنوز اثری از حيات در تصاویر و اطلاعات مخابره شده وجود ندارد، ولی کارشناسان فضائی ميگويند که اين کره سرخ رنگ اسرار و اطلاعات بسيار ارزنده ای در خود برای ارائه به دانشمندان فضائی دارد.

از زمان مأموريت سفينه «وايکينگ اول»؛ ظرف سی سال گذشته، مأموريت های بعدی، هرکدام اطلاعات بيشتر و دقيق تری همراه با پنجاه هزار تصوير از سياره مارس را در اختيار دانشمندان فضائی گذاشت.

در حال حاضر هفتاد درصد مارس شناسائی و نقشه برداری شده است؛ اطلاعات بدست آمده اشاره به وجود آب در طول تاريخ اين سياره ميکند؛ و امکانات بيشتری را برای فرستادن انسان به مارس فراهم ميسازد.

XS
SM
MD
LG