لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

اعلاميه وزارت امورخارجه آمريکا درواکنش به مرگ اکبر محمدی درزندان


آمريکا در واکنش به مرگ يک زندانی ناراضی محبوس در زندان اوين تهران، از دولت ايران خواسته است به حقوق انسانی تمامی ايرانيان احترام بگذارد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روز سه شنبه، در اعلاميه ای به خانواده، دوستان و حاميان اکبر محمدی فعال فقيد دانشجوئی تسليت گفت.

گزارش شده است که اکبر محمدی درپی يک اعتصاب غذای طولانی ، در روز سی ام ژوئيه درگذشت.

او برای نقشی که در تظاهرات دانشجوئی طرفداران دموکراسی در ژوئيه ۱۹۹۹ داشت ، زندانی شده بود.

آقای مک کورمک گفت آمريکا اقدامات دولت ايران در سرکوبی شديد ناراضيان ايرانی و تداوم فشار و سخت گيری عليه جامعه مدنی و کسانی را که برای آزادی های فردی مبارزه ميکنند، تقبيح و محکوم ميکند.

دفتر شان مک کورمک،سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، روز سه شنبه اول اوت ، متن کامل اعلاميه را زير عنوان:

ايران: مرگ دانشجوی ناراضی

به اين شرح منتشر ساخت:

ايالات متحده آمريکا اقدامات دولت ايران در سرکوبی شديد ناراضيان، و تداوم فشار عليه جامعه مدنی، و آنهائی را که برای آزاديهای فردی در ايران مبارزه ميکنند، تقبيح و محکوم ميکند. اقدامات رژيم اخيرا به مرگ اکبر محمدی فعال دانشجوئی محبوس منجرشد . آقای محمدی، بنا به گزارشها، روز سی ام ژوئيه در نتيجه يک اعتصاب غذای طولانی در زندان مخوف اوين در حالی درگذشت که کماکان برای نقشی که در تظاهرات دانشجوئی طرفداران دموکراسی در ژوئيه ۱۹۹۹ داشت د ر آنجا زندانی بود. متاسفانه حبس آقای محمدی موردی استثنائی و انفرادی نبود.

منوچهر محمدی، برادر او نيز برای مشارکت در تظاهراتی مشابه در سال ۱۹۹۹ کماکان زندانی است، و اخيرا گزارش شده است که اولياء او نيز ممکن است بازداشت شده باشند. اين توقيف ها، و رفتار های سخت و شديد با ناراضيان و رهبران مخالف ، بخشی از اقدامات عامدانه دولت ايران برای خاموش کردن جنبش دانشجوئی، بالاخص، و جامعه مدنی در مجموع است.

ايالات متحده آمريکا عميقا نگران فشار و سخت گيريهای رژيم ايران عليه مخالفان و ناراضيان، و وضعيت آنهائی است که اخيرا توسط جمهوری اسلامی توقيف شده اند. علی اکبر موسوی خوئينی ، يکی از اعضای سابق پارلمان و رهبر دانشجوئی ، از زمان بازداشتش در تظاهرات دوازدهم ژوئن بمناسبت حقوق زنان در تهران زندانی است. منصور اصانلو ، يکی ديگر از بسياری کسانی است که در دسامبر ۲۰۰۵ بطور غير قانونی بازداشت شده اند، به انتظار و پريشانی در پشت ميله های زندان ادامه ميدهد.

ما عميق ترين مراتب تاسف خود را برای خانواده، دوستان و حاميان آقای محمدی ابراز ميداريم و از دولت ايران ميخواهيم به حقوق انسانی تمامی ايرانيان از جمله دانشجويان، اقليت های مذهبی ، کارگران، و زنان احترام بگذارد، و کسانی را که برای دفاع از حقوق بشری و آزاديهای پذيرفته شده در سطح جهانی بازداشت و توقيف شده اند ، آزاد کند. متن انگليسی

XS
SM
MD
LG