لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

رايس درآستانه بازگشت به خاورميانه گفت حدس ميزند مذاکرات سختی در پيش است


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا امروز به خاورميانه بازميگردد تا در مورد يک قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد برای پايان بخشيدن به جنگ هجده روزه اسرائيل و چريک های حزب الله در لبنان گفتگو و تبادل نظر کند.

انتظار ميرود خانم رايس که از مالزی روانه بيت المقدس شده است با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل و ديگر اعضای کابينه او ملاقات کند.

خانم رايس همچنين در جريان سفر به منطقه با مقامات لبنانی مذاکره خواهد کرد.

خانم رايس در آستانه بازگشت به خاورميانه با تاکيد بر پيچيدگی مسئله و جنبه های عاطفی و احساسی آن گفت حدس ميزند مذاکراتی سختی با هر دو طرف در پيش باشد.

خانم رايس اوايل هفته از بيروت و بيت المقدس ديدن کرده بود.

پرزيدنت بوش سفر مجدد وزير امورخارجه آمريکا به خاورميانه را ديروز در جريان يک کنفرانس خبری مشترک با تونی بلر نخست وزير بريتانيا که در کاخ سفيد برگزار شد اعلام کرد.

پرزيدنت بوش گفت خانم رايس با اسرائيل و لبنان در مورد ارائه يک قطعنامه قابل قبول به شورای امنيت سازمان ملل متحد گفتگو خواهد کرد.

انتظار ميرود شورای امنيت روز دوشنبه بحث در باره امکان استقرار يک نيروی چند مليتی در جنوب لبنان را آغاز کند.

پرزيدنت بوش گفت وی و آقای بلر اتفاق نظر دارند که برای بازگردان نظم و آرامش به لبنان و فراهم ساختن کمک های نوعدوستانه استقرار چنين نيروئی ضروری است.

هر دو رهبر در مقابل فشارهای بين المللی برای يک آتش بس فوری مقاومت کرده اند و بر ضرورت چاره ای درازمدت که مانع از بروز خشونت در منطقه شود تاکيد گذاشته اند.

XS
SM
MD
LG