لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۴

رايس با پيش بينی مذاکراتی سخت به خاورميانه بازگشت


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا به خاورميانه بازگشته است تا در مورد يک قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد برای پايان بخشيدن به جنگ هجده روزه اسرائيل و چريک های حزب الله در لبنان گفتگو و تبادل نظر کند. ملاقات با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل بخشی از برنامه امروز، شنبه، خانم رايس در اسرائيل، در دومين ديدار وی خاورميانه طی يک هفته اخير است. مقامات اسرائيلی ميگويند علاقمندند از نظرات خانم رايس با خبر شوند.

خانم رايس در نظر دارد پس از مذاکره با مقامات اسرائيلی برای مذاکره با مقامات لبنانی به بيروت برود.

خانم رايس در آستانه سفر مجددش به بيت المقدس در مالزی به خبرنگاران گفت حدس ميزند مذاکراتی سخت با مقامات دو طرف در پيش باشد. وی گفت مسئله پيچيده، و توام با جنبه های احساسی و عاطفی است .

پرزيدنت بوش سفر مجدد وزير امورخارجه آمريکا به خاورميانه را ديروز در جريان يک کنفرانس خبری مشترک با تونی بلر نخست وزير بريتانيا که در کاخ سفيد برگزار شد اعلام کرد.

پرزيدنت بوش گفت خانم رايس با اسرائيل و لبنان در مورد ارائه يک قطعنامه قابل قبول به شورای امنيت سازمان ملل متحد گفتگو خواهد کرد.

انتظار ميرود شورای امنيت روز دوشنبه بحث در باره امکان استقرار يک نيروی چند مليتی در جنوب لبنان را آغاز کند.

پرزيدنت بوش گفت وی و آقای بلر اتفاق نظر دارند که برای بازگرداندن نظم و آرامش به لبنان و فراهم ساختن کمک های نوعدوستانه استقرار چنين نيروئی ضروری است. هر دو رهبر در مقابل فشارهای بين المللی برای يک آتش بس فوری مقاومت کرده اند و بر ضرورت چاره ای درازمدت که مانع از بروز خشونت در منطقه شود تاکيد گذاشته اند.

پرزينت بوش امروز در پيام راديوئی خود خطاب به ملت آمريکا گفت خانم رايس سعی خواهد کرد به اسرائيل و لبنان در رسيدن به صلحی بادوام کمک کند.

پرزيدنت بوش گفت جنگ جاری بخشی از يک نبرد گسترده تر مطان آزادی و ترور در منطقه خاورميانه است .

دموکراتهای مخالف نيز در پيام راديوئی هفتگی خود پاسخ به پرزيدنت بوش را به اوضاع خاورميانه اختصاص دادند. بيل ريچاردسون فرماندار ايالت نيويورک گفت آمريکا برای مقابله با بحران خاور ميانه در موضع بهتری قرار ميگرفت اگر در منطقه خاورميانه نماينده ای دائمی داشت.

XS
SM
MD
LG