لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

بوش و بلر امروز درکاخ سفيد بحران خاورميانه را بررسی ميکنند


" hspace=2 src="/persian/images/ap_rice_kuala_lumpur_27jul06_eng_195.jpg" width=210 align=right vspace=2 border=0>کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد وی آماده است به خاورميانه بازگردد تا به پايان بخشيدن به جنگ ميان اسرائيل و چريک های حزب الله کمک کند. اما خانم رايس ميگويد هنوز نميداند کِی چنين سفری را انجام خواهد داد. خانم رايس که امروز، جمعه، در کوالالامپور پايتخت مالزی صحبت ميکرد گفت وی ميخواهد نخست با نمايندگان ارشد آمريکا که در منطقه مذاکره ميکنند، تبادل نظر کند.

در همين حال پرزيدنت بوش امروز در باره بحران خاورميانه در کاخ سفيد با تونی بلر نخست وزير بريتانيا گفتگو کرد. يک سخنگوی بريتانيا گفت آقای بلر در نظر دارد هفته آينده از شورای امنيت سازمان ملل متحد خواستار قطعنامه ای برای پايان بخشيدن به بحران خاورميانه شود.

پرزيدنت بوش و آقای بلر، هردو، برای امتناع از پيوستن به درخواست های جهانی در مورد يک آتش بس فوری با انتقاد مواجه شده اند. شورای امنيت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در مورد بمباران يک پاسگاه سازمان ملل متحد توسط اسرائيل که به کشته شدن چهار ناظر نظامی در جنوب لبنان در اوايل هنفته منجر شد ابراز شگفتی و ناخشنودی کرد. اما پافشاری آمريکا موجب شد پيشنهادی که چين برای تقبيح و محکوم کردن اين حمله ارائه داده بود تصويب نشود.

در بروکسل يک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمريکا در گفتگو با مقامات اتحاديه اروپا و ناتو امکان ايجاد يک نيروی جديد صلحبانی در جنوب لبنان را مورد بررسی قرار داده است. در کنفرانسی اضطراری اين هفته ی رم ، در باره ضرورت تشکيل چنين نيروئی اتفاق نظر وجود داشت اما بنظر ميرسد هنوز در اين مورد که چه کشورهائی در آن مشارکت خواهند کرد توافقی حاصل نشده است.

XS
SM
MD
LG