لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

گفتار روز: ادامه غنی سازی اورانيوم در ايران و پيامد های نا خوش آيند آن


مقامات جمهوری اسلامی ايران می گويند فعاليت های غنی سازی اورانيوم را ، که می تواند توانائی ساختن موادی را برای جنگ افزار اتمی فراهم آورد متوقف نخواهند ساخت.

تعليق برنامه غنی سازی در مجموعه مشوق هائی که آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنيت در ژوئن ۲۰۰۶ به ايران پيشنهاد کردند خواسته شده بود.

شش کشور پس از شش هفته انتظار برای دريافت پاسخ رسمی ايران و عدم دريافت هيچ علامتی که نشان دهد ايران قصد دارد با حسن نيت به مذاکره بنشيند، موافقت کردند مساله برنامه اتمی ايران را در شورای امنيت دو باره بررسی کنند.

جان بولتون سفير آمريکا گفت : ايران در سه يا چهار سال گذشته کسانی را که سعی دارند با هدف دراز مدت آن برای کسب توانائی توليد اسلحه مقابله کنند، گمراه کرده است.

هم اينک در شورای امنيت، ما کوشش می کنيم تصميم وزيران امور خارجه پنج عضو دائمی شورای امنيت را برای وادار ساختن ايران به تعليق فعاليت های غنی سازی اجرا کنيم.

شورای امنيت قادر است تحريم هائی را بر ايران برقرار سازد.

جان بولتون می گويد کشورها می توانند تحريم ها را خارج از نظاررت شورای امنيت نيز به اجرا بگذارند: ما در شورای امنيت اينک در جستجوی تحريم های مشخصی هستيم که از معاملات مالي، برنامه اتمی ايران و مسائل ديگر فراتر برود. اما تحريم ها تنها از طريق شورای امنيت اعمال نخواهد شد. انواع گوناگون فشارهای مالی وجود دارد که ما می توانيم با شدت بيشتر به منظور زير فشار گذاشتن دولت ايران برای رها ساختن برنامه اتمی خود به کار بريم. بسياری از کشورها نگران چشم انداز يک ايران مجهز به اسلحه اتمي، به خصوص با توجه حمايت رژيم آخوندی از تروريسم، هستند .

پرزيدنت بوش می گويد ايران مسلح به جنگ افزار اتمي، تهديدی بزرگ برای امنيت جهان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG