لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

رايس: آمریکا همچنان به یک راه حل دو کشوری پای بند است


کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید آمریکا نگران رنج و ناراحتی های مردم در سراسر خاورمیانه است. اما او، روز سه شنبه در کنفرانس خبری مشترکی با محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی، به درخواست های برقراری فوری آتش بس در جنگ بین اسرائیل و حزب‌الله اشاره نکرد. در این نبرد تا کنون حدود ۴۰۰ لبنانی جانسپرده اند و بیش از ۶۰۰ هزار لبنانی بی خانمان شده اند.

رایس در باره مناقشه اسرائیل و فلسطینیان گفت آمریکا همچنان به یک راه حل دو کشوری پای بند است. رایس پس از گفت و گو با اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل با عباس ملاقات کرد.

اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه در بیت المقدس گفت اسرائیل تصمیم دارد به نبرد با حزب الله ادامه دهد. به این ترتیب به نظر می رسد اسرائیل قصد ندارد هجوم نظامی دو هفته ای به لبنان را متوقف سازد. اولمرت که در آغاز دیداری با کاندولیزا رایس سخن می گفت اظهار داشت: ما تصمیم داریم به جنگ با حزب الله ادامه دهیم. ما آنرا متوقف خواهیم ساخت و در دست زدن به شدیدترین اقدامات علیه کسانی که هزاران راکت و موشک را به سوی شهروندان بی گناه نشانه می گیرند ، درنگ نخواهیم کرد.

کاندولیزا رایس که با خبرنگاران سخن می گفت اظهار داشت: "زمان آن رسیده است که خاورمیانه جدیدی به وجود آید، و به کسانی که خواهان آن نیستند، گفته شود ما پیروز خواهیم شد و آنها راه به جائی نخواهند برد."

رهبران عرب خواهان برقراری فوری آتش بس بدون هیچ شرطی بوده اند. ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی روز سه شنبه در بیانیه‌ای گفت اگر صلح به دلیل آنچه او آنرا خیره سری اسرائیل نامید شکست بخورد، جنگ تنها گزینه خواهد بود.

در این میان، روزنامه واشنگتن پست گزارش می دهد که رایس در جریان گفت و گو با مقامات لبنانی در بیروت رئوس طرحی را برای پایان گرفتن خشونت ارائه داد. استقرار یک نیروی بین المللی، احتمالا به فرماندهی ناتو در یک ناحیه حائل در داخل لبنان، از جمله نکات این طرح است. این نیرو بعدا ارتش لبنان را برای به دست گرفتن کنترل منطقه مرزی آموزش خواهد داد . آمریکا گفته است در یک نیروی بین المللی شرکت نخواهد کرد.

در رویدادی دیگر، نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه گفت اسرائیل اجازه خواهد داد کمک های انساندوستانه به غیرنظامیان لبنانی که به دلیل حمله اسرائیل زخمی و بی خانمان شدند، برسد.

رایس روز چهارشنبه در یک کنفرانسی بین المللی در رم شرکت خواهد کرد. کنفرانس قرار است به مساله لبنان بپردازد. کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید شرکت کنندگان در آن باید با استراتژی مشخصی برای پایان خشونت موافقت کنند.

XS
SM
MD
LG