لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

به تعداد زنان سيگاری در جهان مرتباً افزوده ميشود


همايش هائی که از تاريخ هفتم تا دهم ژوئيه از سوی سازمان « کنترل جهانی سرطان و سيگار»در واشنگتن تشکيل شد، گزارشی منتشر کرده است که حاکيست: از شمار مردانی که سيگار ميکشند کاسته شده است؛ در حاليکه، به تعداد زنان سيگاری بشدت افزوده ميشود.

«لورين گريوز»، مدير عامل سازمان «شبکه بين المللی زنان عليه سيگار»، و نويسنده اين گزارش، ميگويد در حال حاضر بيش از دوازده درصد زنان جهان سيگار ميکشند، و پيش بينی ميکند که اين رقم تا سال دو هزار و بيست و پنج به بيست در صد خواهد رسيد.

«گريوز» در گزارش خود سعی دارد توجه زنان را به تهديدی که مصرف سيگار ميتواند در به سلامتی آنها وارد کند جلب کند.

«گريوز» ميگويد اگرچه در حال حاضر نرخ مردان سيگاری چهار برابر زنان است، ولی پژوهش های سازمان ملل متحد نشان ميدهد که در اکثر کشورها عادت به کشيدن سيگار در ميان دختران جوان بهمان نرخ عادت به کشيدن سيگار در ميان پسران است که نشانگر افزايش مصرف سيگار در بين زنان است.

پژوهشهای سازمان ملل متحد همچنين حاکيست زنان در کشورهای در حال رشد بطور فزاينده ای در کار کشت تنباکو هستند، و پيش بينی ميشود که تا سال دو هزار و ده، هشتاد و پنج درصد تنباکوی جهان در کشورهای در حال رشد کشت شود.

«گريوز» ميگويد اگرچه شرکت زنان در کشت تنباکو باعث افزايش توليد، فروش، و بازدهی سود در اين صنعت ميشود، ولی با توجه به استثمار زنان در اين صنعت، اين امر در نهايت، از نقطه نظر اقتصادی، اجتماعی، و بهداشتی، به زيان زنان تمام ميشود.

کارشناسان شرکت کننده در کنفرانس های « کنترل جهانی سرطان و سيگار» در واشنگتن از جامعه بين المللی مصراً خواستند که اصول مندرج در قرار داد سازمان ملل در رابطه با کنترل تنباکو را رعايت کنند. اين قرار داد که توسط صد و سی چهار کشور جهان به امضاء رسيده است، تبليغات سيگار و ساير محصولات تنباکو را منع کرده است؛ درج هشدار خطر سلامت مصرف تنباکو را بر روی انواع توليدت تنباکو ايجاب مينمايد؛ و از منع استعمال دخانيات در محافل و مجامع عمومی حمايت ميکند.

XS
SM
MD
LG