لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

چگونه ميتوان کودکی موفق و خوشحال تربيت کرد؟


پدر مادرها معمولاً آرزو دارند فرزندانشان شاد و موفق باشند، ولی بعضی از والدين بيش از اين از فرزندانشان انتظار دارند.

اين گروه از والدين که بسيار کنترل کننده، پرنفوذ، وفعال هستند سعی دارند يک فرزند کامل بدون عيب پرورش دهند، بدين خاطرآنها، را به بهترين مدارس ميفرستند؛ تلاش ميکنند از آنها يک ورزشکار نمونه بسازند؛ و بهترين مشاغل را برای آنها آرزو ميکنند.

بسياری از کارشناسان ميگويند والدين کامل گرا، برای تربيت فرزندانشان، اصول و روشهای نا متعارف و غير ممکنی را در سر ميپرورانند که منجر به سرخوردگی و نا اميدی والدين و فرزنشان ميشوند.

«جودی گلدن اشتاين»، يکی از پزشکان متخصص اطفال موفق در ناحيه «منهتن»، واقع در شهر نيويورک، ميگويد، در بخش شرقی اين ناحيه، والدين متقاعد شده اند که فرزندانشان وقتی بزرگ شوند «موزارت»، «پيگاسو»، و يا «بيل گيتز» بعدی خواهند شد.

«گلدن اشتاين» ميافزايد اين گروه از والدين اکثراً تحصيل کرده و پر نفوذ هستند، ولی بيش از حد لازم زندگی خود را وقف تربيت و آينده فرزندان خود ميکنند.

«جيم تيلور»، روانشناس، کارشناس امور پرورشی کودکان، و نويسنده کتاب «چگونه ميتوان کودکی موفق و خوشحال تربيت کرد»، ميگويد در «منهتن» برای کودکان بيش از شصت کلاس آموزش و پرورشی وجود دارد، و پدر مادرها سعی ميکنند، از طريق اين کلاسها، بر شتاب رشد فکری کودکان خود بيافزايند.

تيلور ميافزايد عليرغم اينکه در مورد سريعتر کردن رشد فکری کودکان هيچ شواهد و دلائل علمی وجود ندارد، ولی، بخاطر ترس والدين از آينده فرزندانشان، رشته های مختلف تربيت اطفال بصورت يک صنعت چند ميليارد دلاری در آمده است.

«بتسی هارت»، نويسنده و کارشناس مسائل کودکان، ميگويد داشتن هدف های غير ممکن برای فرزندان بار سنگينی است که بر دوش آنها ميگذاريم. هارت ميافزايد والدين بايد، ضمن تمجيد از دست آوردهای فرزندان خود، آنها را تشويق به بالابردن کارائی خود کنند.

هارت ميگويد چنانچه فرزندان خود همانطور که واقعاً هستند مشاهده کنيم سازنده تر از آنچه بايد بشوند خواهد بود. هارت ميافزايد تنها راه پرورش و تربيت فرزندان موفق و خوشحال در اين است که به آنها در رسيدن خواستهايشان کمک کنيم و بهترين امکانات را برای موفقيت و خوشحالی آنها فراهم سازيم.

XS
SM
MD
LG