لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

گفتار روز: دولت پاکستان به مبارزه با طالبان شدت می بخشد


نيروهای امنيتی پاکستان می گويند آنها يک فرمانده ارشد طالبان را در استان بلوچستان در نزديکی مرز افغانستان دستگير کرده اند.

چودری محمد يعقوب، يک مقام ارشد پليس گفت يک فرمانده طالبان و چهل و دو افغان ديگر در کويته، مرکز استان دستگير شدند.

حدود هشتاد هزار سرباز پاکستانی برای نبرد با بقايای تروريست های طالبان و القاعده در منطقه مستقر شده اند.

خورشيد محمود قصوری وزير امور خارجه پاکستان می گويد اسلام آباد از آنچه او آنرا " طالبانی شدن" جامعه خود می نامد بيمناک است، و ياد آور می شود پاکستان تروريست ها را به هيچوجه تحمل نمی کند و از سپتامبر ۲۰۰۱ حدود ۷۰۰ تروريست القاعده را به مجازات رسانده است.

نبرد عليه تند روهای خارجی تبار و طرفداران قبيله ای آنها به قيمت جان حدود ۶۰۰ سرباز پاکستانی تمام شده است.

آقای قصوری گفت : ما نمی توانيم در جنگ با تروريسم بازنده شويم و نخواهيم شد.

در همين حال پاکستان سياستی را که پرزيدنت پرويز مشرف " اعتدال آگاهانه" می نامد دنبال می کند.

خورشيد قصوری وزير امور خارجه می گويد دورکردن افراد آسيب پذير از جاذبه افراط گرائي، از طريق تغيير در برنامه های درسی مدارس مذهبی و فراهم آوردن فرصت های اقتصادی ، از جمله نکات اين سياست است.

او گفت : ما نمی توانيم بدون پشتيبانی مردم پاکستان وارد اين جنگ بشويم، و افزود: همکاری نزديک بين پاکستان و افغانستان نيز برای شکست دادن تروريسم اساسی است.

وی اظهار داشت برقراری ثبات در افغانستان برای پاکستان حياتی است. کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا می گويد آمريکا می خواهد برای شکست دادن دشمن مشترک، نزديکتر با پاکستان و افغانستان کار کند: آنچه همه ما سعی داريم انجام دهيم اين است که خود را با تمام قدرتی که داريم به فعاليت های ضد تروريستی متعهد کنيم، و عمليات مرزی را برای القاعده و طالبان عملا غير ممکن سازيم.

ما ، افغانستان و پاکستان تصميم داريم همانند کاری که در سالهای گذشته انجام داده ايم، تمام کوشش های خود را برای دست يابی به هدف حذف تهديد القاعده و طالبان يکپارچه کنيم. خانم رايس گفت: افغانستان و پاکستان هردو زمان دشواری را می گذرانند، اما هر دو کشور به هدف از بين بردن تهديد طالبان و القاعده پای بند هستند.

XS
SM
MD
LG