لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۴

سخنان پر اهميت پرزيدنت بوش پيرامون مسائل مربوط به خاورميانه و ايران


پرزيدنت بوش بار ديگر بر موضع خود دائر بر اينکه اسراييل حق دفاع از خود را در برابر حملات تروريستي دارد تأکيد گذاشت.

پرزيدنت بوش روز شنبه در سخنراني هفتگي راديويي خود به در گيري اسراييل و حزب الله در لبنان اشاره کرد و گفت کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در سفرخود به خاورميانه اين موضوع را روشن خواهد ساخت که پايان دادن به خشونت در لبنان به معناي رويارويي با حزب الله و کشورهاي حامي آنها، يعني ايران و سوريه است.

پرزيدنت بوش اضافه کرد حزب الله ترقي و پيشرفت لبنان را به خطر انداخته است و به مردم لبنان خيانت ميکند.

خانم رايس روز شنبه رهسپار خاورميانه ميشود.

وي هشدار داده است که آتش بس فوري ، بدون توجه به علت ريشه اي مسأله، چيزي بيشتر از "وعده پوچ" نيست. وي اضافه کرد ايالات متحده آمريکا در صدد است فوراً به خشونت پايان دهد ؛ اما در عين حال راهي براي ايجاد ثبات و صلح پايدار بيابد.

اما، فيليپ دوسته بلازي وزير امور خارجه فرانسه خواستار آتش بس فوري شده است. وي ميگويد اين خطر وجود دارد که ادامه مناقشه لبنان را به نابودي سوق دهد. وي اين اظهارات را پس از گفتگو با احمد ابول غيث وزير امور خارجه مصر عنوان کرد.

در همين حال روز جمعه کوفي عنان دبير کل سازمان ملل متحد در مصاحبه تلويزيوني با شبکه سي-ان-ان گفت وي در سخنان روز پنجشنبه خود در سازمان ملل خواستار آتش بس نشده است بلکه خواستار"ترک مخاصمه" شده است.

وي اضافه کرد که او و خانم رايس در زمينه هدفهاي دراز مدت در پايان دادن به درگيريها توافق داشته اند.

آقاي عنان در عين حال گفت اگر اسراييل به تهاجم نظامي خود به لبنان ادامه دهد، جهان " گناه اصلي" حزب الله را که دو سرباز اسراييلي را ربوده است فراموش خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG