لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۹

گفتار روز: راه حل خا ورميانه


جنگ بين اسرائيل و گروه اسلامی افراطی حزب اله لبنان ادامه دارد. مناقشه در پی حمله تروريست های حزب اله به اسرائيل آغاز شد.

در آن حمله هشت سرباز اسرائيلی جانسپردند و دو نفر ربوده شدند.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد می گويد هر کوششی برای متوقف ساختن خشونت بايد نقش حزب اله را در آغاز آن به حساب آورد: اين مسئوليت حزب اله است که نه فقط جنگ را با ورود به خاک اسرائيل و نيز شليک راکت به داخل اسرائيل آغاز کرد – و اسرائيل حق دارد از خود دفاع کند – بلکه، افزون بر اين، از مردم جنوب لبنان به عنوان سپرهای انسانی استفاده می کند . راکت ها را در خانه ها و رادارها را در اصطبل ها و انبارهای آنها کار می گذارد.

به سخنی می گويد اگر شما می خواهيد با ما بجنگيد، با غير نظاميان سروکار خواهيد داشت.

و ما عميقا نگران از بين رفتن مردم عادی هستيم. آرزو داريم آتش بس بر قرار شود... اما حزب اله بايد بخشی از آن باشد. و ، در اين لحظه، علامتی در دست نيست که نشان دهد قصد دارد اسلحه به زمين بگذارد.

تونی اسنو می گويد آمريکا برای بازگرداندن صلح در زود ترين زمان ممکن، فعالانه با طرف ها در سراسر منطقه و نيز در سراسر جهان، در تماس بوده است: تلاش اين است که از هر کسی که می تواند نفوذی به خصوص بر حزب اله و متحدان آن، ايران و سوريه، و يافتن يک راه حل مسالمت آميز داشته باشد استفاده شود.

راه حلی که همچنين دولت لبنان را حفظ کند و در دراز مدت شرايطی را که مسلم سازد مردم لبنان آينده ای همراه با رفاه و دمکراسی خواهند داشت، فراهم آورد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد کليد پايان دادن به بحران چيزی است که تصوير استراتژيک در آن بخش از جهان را تغيير دهد.

او می گويد: نمی توان کليد را به حزب اله باز گرداند، تا کنترل وضع را در هر کجا و هر وقت که بخواهد در دست گيرد. حزب اله می تواند تمامی منطقه را به بی ثباتی و خشونت بکشد ، و موجب شود انسان های بی گناه جان خود را از دست بدهند.

XS
SM
MD
LG