لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۳

رايس يکشنبه به خاورميانه ميرود


وزیر امور خارجه فرانسه خواهان بر قراری فوری آتش بس در لبنان شده است و می گوید این خطر وجود دارد که مناقشه کشور را نابود کند.

فیلیپ دوست بلازی، روز شنبه در قاهره با احمد ابوالغیث وزیر امور خارجه مصر ملاقات کرد و پس از آن گفت جامعه بین المللی باید وخامت وضع را نشخیص دهد و راه هائی برای پایان خشونت پیدا کند.

روز جمعه، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد که یک آتش بس فوری بدون توجه به دلایل ریشه ای مشکل ، چیزی بیشتر از یک قول کاذب نخواهد بود.

وزير امورخارجه آمريکا گفت در تلاش برای پايان بخشيدن به مخاصمه اسرائيل و چريک های حزب الله در لبنان، روز يکشنبه راهی خاورميانه ميشود.

خانم رايس گفت وی از اسرائيل و قلمرو فلسطينان ديدن خواهد کرد . وزير امورخارجه آمريکا همچنين در نظر دارد در سر راه، در ايتاليا ، با همقطارانش از کشورهای ديگر برای کمک به لبنان در مقابله با مشکلات و سختی های ناشی از بمباران ها تبادل نظر کند.

بنا به گزارش ها خانم رايس به احتمال قوی با وزيران امورخارجه کشورهای عرب در قاهره ملاقات خواهد کرد .

کاخ سفيد ميگويد پيش از آنکه خانم رايس واشنگتن را ترک کند، وی و پرزيدنت بوش در باره اوضاع خاورميانه با مقامات عربستان سعودی نيزتبادل نظر خواهند کرد.

خانم رايس در نيويورک با سه نماينده سازمان ملل متحد که اخيرا از يک ماموريت ارزيابی اوضاع در خاورميانه بازگشتند، ملاقات کرد.

آمريکا گفته است هنوز خيلی زود است که بتوان برای آتش بس به توافقی رسيد.

سفير امريکا در اسرائيل امروز در بيت المقدس گفت تا وقتی که حزب الله به شليک راکت ادامه ميدهد اسرائيل حق دارد مقابله کند.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد انتقادهائی را که از سياست آمريکا ميشود رد کرد و گفت هيچکس سخت تر از آمريکا برای پايان بخشيدن به خشونت تلاش نميکند.

روز پنجشنبه کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد خواستار آتس بسی فوری در مخاصمه شد . آقای عنان حزب الله را برای ربودن دو سرباز اسرائيلی در حمله ای مرزی، که موجب بروز خشونت شد ، مقصر شناخت. وی در عين حال واکنش نظامی اسرائيل را نيز به عنوان اقدامی که تمامی مردم لبنان را مجازات ميکند، تقبِح کرد.

جان بولتون سفير آمريکا در سازمان ملل متحد گفت رسيدن به توافق با يک گروه تروريستی نظير حزب الله بسيار دشوار است.

XS
SM
MD
LG