لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

خواستاران آتش بس بيشتر شده اند


شمار خواستاران برقراری آتش بس بین اسرائیل و حزب الله شيعه لبنان رو به افزايش است.

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد امروز، پنجشنبه، درشورای امنيت خواستار آتش بسی فوری ميان اسرائيل و حزب الله لبنان شد تا به ديپلوماسی برای چاره جوئی فرصتی داده شود. با اينحال آقای عنان اذعان کرد که برای پايان بخشيدن فوری به خشونت موانعی جدی وجود دارد.

آقای عنان گفت اسرائيل در لبنان بيش از حد به زور متوسل شده است، اما گفت حزب الله نيز عامل تحريک اسرائيل بوده و بايد دو سرباز اسرائيلی به اسارت گرفته را آزاد کند.

آقای عنان همچنين خواستار يک نيروی صلحبانی در جنوب لبنان و تشکيل يک کنفرانس بين المللی برای تعيين يک جدول زمانی در مورد اعمال کنترل دولت لبنان بر تمامی قلمرو خود شد.

جان بولتون سفير آمريکا در سازمان ملل متحد گفت آتش بس چاره ای دراز مدت نيست .

دان گيلرمن سفير اسرائيل در سازمان ملل متحد گفت آقای عنان به عوامل سازنده بحران، که وی آنها را ترور، ايران و سوريه ناميد، توجهی نشان نداده است. ايران و سوريه حاميان اصلی حزب الله هستند.

پيشتر وزارت امور خارجه روسيه، که گفته بود عمليات تهاجمی اسرائیل از عملیاتی علیه تروریسم بسیار فراتر رفته است، خواستار آتش بسی فوری شده بود.

در واتیکان، پاپ بندیکت طرفین را به ترک مخاصمه فراخواند و یکشنبه را روز دعا برای صلح اعلام کرد.

اتحادیه اروپا نيز خواستار آتش بس شده است و ميگويد بیش از دوازده میلیون دلار به قربانیان مناقشه کمک خواهد کرد.

درخواست برقراری آتش بس کشورهای بیشتری را در مقابل آمریکا قرار می دهد.

کاندولیزا رایس وزیر امورخارجه آمريکا طرفدار آتش بس در زمانی است که به گفته او شرایط " مساعد" باشد. آمریکا می گوید برای اسرائیل تعیین تکلیف نمی کند.

قرار است خانم رایس و کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد در کوشش برای فراهم آوردن موضعی مشترک ملاقات کنند. عنان خواهان پایان گرفتن جنگ شده است ، تا سازمان ملل متحد بتواند استقرار یک نیروی به اصطلاح تثبیت کننده در جنوب لبنان را، برای جلوگیری از نبردهای جدید بین حزب الله و اسرائیل، ترتيب دهد.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد ميگويد پيش از آنکه شرايط برای آتش بس مساعد شود حزب الله بايد شليک راکت به اسرائيل را متوقف کند. مقامات آمريکائی ميگويند خانم رايس بزودی رهسپار خاورميانه خواهد شد.

کمیته مناسبات خارجی سنای پاکستان نيز با تصویب قطعنامه ای آنچه را تجاوز اسرائیل در لبنان می نامد محکوم کرده و از جامعه بین المللی خواسته است آن کشور را برای متوقف ساختن حملات هوائی زیر فشار بگذارد. اسلام آباد روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارد.

در همین حال، روز پنجشنبه حدود ۸۰۰ دانشجوی پاکستانی در تظاهراتی در بندر کراچی به اقدام اسرائیل اعتراض کردند.

در داکا، وزیر امور خارجه بنگلادش از کشورهای غربی خواست اسرائیل را مهار کنند و گفت بسیاری از آنها در برخورد با مساله خاورمیانه، از یک معیار دوگانه استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG