لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۲

فرانسه آتش بسی بشردوستانه پيشنهادکرده است


ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه آتش بسی بشر دوستانه را در لبنان پيشنهاد کرده است که به اتباع خارجی فرصت خروج بدهد ، و غير نظاميان لبنانی نيز بتوانند از بمباران های اسرائيل فرار کنند . آقای شيراک در بيانيه ای همچنين ايجاد کريدورهائی بشر دوستانه را پيشنهاد کرده است تا ضمن امکان فرار غير نظاميان از مناقشه، فرصت رسيدن کمک های بين المللی به غير نظاميان لبنانی نيز امکان پذير شود. وی گفت فرانسه يک هواپيمای حامل آب ، دارو و ژنراتورهای برق برای بيمارستانها را به قبرس می فرستد.

در بيت المقدس ، خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا ، خواستار آتش بسی فوری ميان اسرائيل و حزب الله شد . اين دومين سفر آقای سولانا به منطقه ظرف چند روز اخير است .

در ژنو، کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت برای فرونشاندن بحران انسانی عملیات خود را در لبنان گسترش می دهد.

سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه امروز گفت حملات تهاجمی اسرائيل به کسب آزادی سربازان به اسارت گرفته شده آن کشور کمک نميکند. وی گفت حزب الله و گروه ستيزه گر فلسططنی حماس بايد تشويق شوند که برای تحقق هدفهای خود روند سياسی را دنبال کنند.

کاندوليزا رايس روز سه شنبه گفت آتش بس بايد به سرعت برقرار شود، اما نه تا وقتی که به گفته او شرايط مساعد نشده باشد.

احمد ابول غيط، وزير امور خارجه مصر ، در يک کنفرانس خبری مشترک با خانم رايس گفت مهم است که در اولين فرصت ممکن به جنگ پايان داده شود.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت آمریکا در تصمیم گیری های نظامی اسرائیل مداخله نخواهد کرد.

فرانسه همچنين برای يک آتش بس با دوام پيشنهاد قطعنامه ای توسط شورای امنيت را داده است . سفير فرانسه در سازمان ملل متحد اين پيشنهاد را روز سه شنبه ارائه داد.

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد قرار است روز پنجشنبه شورای امنيت را از نتايج تحقيقات يک تيم سازمان ملل که برای کاستن تشنج به منطقه فرستاده شد بود با خبر کند.فرستاده سازمان ملل متحد به لبنان از جامعه بین المللی خواست در مورد استقرار یک نیروی تثبیت کننده در جنوب لبنان بسرعت تصمیم بگیرد. .

XS
SM
MD
LG