لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ایران ۰۶:۲۴

گفتار روز: ديدار پرزيدنت بوش با رهبران جامعه مدنی روسيه


جورج بوش رئيس جمهوری آمريکا در سفری که برای شرکت در کنفرانس سران کشورهای صنعتی بزرگ جهان موسوم به گروه هشت به روسيه انجام داد با رهبران جامعه مدنی روسيه ديدار و پيرامون وضعيت حقوق بشر در آن کشور گفتگو کرد.

پرزيدنت بوش پس از اين ديدار گفت: "من به رهبران جامعه مدنی اطمينان دادم که ايالات متحده آمريکا نسبت به شکل حکومت در روسيه علاقه و توجه دارد؛ و نيز اينکه ما به ارزشهای جهان شمولی که در بطن دموکراسی نهفته است اعتقاد داريم؛ ما معتقد به حکومت قانون هستيم؛ ما به حقوق بشر معتقديم؛ و ما بر اين باوريم که هرکس حق برخورداری از رفتار عادلانه را دارد. "

حکومت روسيه در همه زمينه ها، از مذهب و رسانه ها گرفته تا گروههای دفاع از حقوق بشر و احزاب سياسي، حق مردم آن کشور را محدود کرده است.

همين اواخر، ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه قانونی امضا کرد که فعاليتهای سازمانهای غير دولتی داخلی و بين المللی موسوم به "ان-جي-او" را در کشور محدود کرده است.

چند ماه پيش نيز دولت روسيه مبارزه ای را آغاز کرد که طی آن "گروه هلسينکی مسکو" به جاسوسی برای بريتانيا متهم شد.

"فدراسيون بين المللی حقوق بشر هلسينکی " وارد آوردن اتهام را محکوم کرد و آن را " بخشی از تهاجم کلی به جامعه مدنی و سازمانهای حقوق بشر در روسيه بشمار آورد." سازمانهايی از گونه " گروه هلسينکی مسکو" تهديدی عليه حکومت روسيه نيستند؛ بلکه برعکس، آنها در گسترش تحولات دموکراتيک گام بر ميدارند.

پرزيدنت بوش ميگويد به همين دليل است که ايالات متحده آمريکا بطور مداو م موضوع آزاديهای مدنی را با دولت روسيه مطرح ميکند.

پرزيدنت بوش ميگويد: " به سود ايالات متحده آمريکا است که با روسيه در ارتباط باشد.... سياست خارجی دولت من ادامه همکاری با روسيه خواهد بود تا ما بتوانيم مسائل مشترک خود را حل کنيم و در عين حال در موقعيتی باشيم که بطور صريح و شفاف تبادل نظر کنيم." استقرار نظام مردمسالاری هرگز کاری آسان نبوده است؛ اما ترديدی نيست که بازگشت به اصلاحات دموکراتيک در روسيه هم ضامن موفقيت مردم روسيه است و هم احترام ملتهای ديگر را به همراه دارد.

XS
SM
MD
LG