لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

شدت گرما وآلودگی هوا تندرستی مردم جهان را به خطر انداخته است


دانشمندان موسسه پژوهشی «الفرد وگنر»، که بر روی اقيانوسهای جهان و قطب شمال و جنوب مطالعه ميکنند، در ماه می گذشته، بيشترين ميزان آلودگی هوا را نسبت به سالهای گذشته در منطقه قطب شمال مشاهده کرده اند.

آلودگی هوا عامل تعدادی از مسائل عمده پزشکی از جمله حمله قلبی، تنگی نفس، و سکته مغزی شاخته شده است.

گرمای هوای آمريکا بحدی است که مقامات مردم را به خارج نشدن از خانه تشويق ميکنند. دانشمندان ميگويند هوای بسيار گرم و آلوده، حتی اگر شخص خود را برای بمدت کوتاهی در معرض آن قرار دهد، ميتواند سلامتی شخص را بشدت بخطر بياندازد.

«لری کالک اشتاين»، از مرکز هواشناسی دانشگاه «دلور» ميگويد: «تعداد مرگ و مير ناشی از گرما در مناطق سرد سير نيويورک، فيلادلفيا، شيکاگو بيشتر از مناطق گرمسير فنيکس، نيورلان، و يا ميامی است؛ زيرا، در مناطق سرد سير مردم به هوای بسيار گرم عادت ندارند و نميتوانند مانند ساکنين مناطق گرمسير آن را تحمل کنند.»

شدت گرما تنها عامل مشکلات پزشکی نيست؛ بلکه، زمانیکه با فقدان وزش باد همراه ميشود باعث افزايش ميزان آلودگی هوا، بويژه، اوزون ميشود، که سلامتی افراد مسن و يا کسانيکه دارای مشکلات تنفسی هستند به مخاطره مياندازد.

سال گذشته، پژوهشگران نرخ آلودگی هوا را در ارتباط با مسائل پزشکی در نه شهر عمده آمريکا مورد مطالعه قرار دادند. نتيجه مطالعه نشان ميداد که با افزايش آلودگی هوا و شدت گرما، روزانه يک در صد به تعداد سکتهای مغزی اضافه ميشود.

دانشمندان دانشگاه «جان هاپکينز» اخيراً ارتباط مستقيم بين ذرات موجود در هوای آلوده و سکته قلبی و بيماريهای تنفسی را کشف کرده اند.

.

XS
SM
MD
LG