لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۰

تحقيقات مقامات امنيتی هند پيرامون بمب گذاری ترن که ۲۰۰ قربانی داشت


درادامه تحقيقات مربوط به بمب گذاری های هماهنگ روزسه شنبه درقطارهای شهری بمبئی درهند که ۲۰۰ نفر را به کشتن داد و۷۰۰ نفر را مجروح ساخت، مقامات هند نام دونفر را به عنوان نخستين افراد مظنون دراين حادثه منتشرساخته اند.

تحقيقگران هندی هم اکنون درجستجوی سيد ذبيح الدين و ذوالفقار فيّاض هستند که عقيده براين است که سردسته حملات بوده اند. مليت اين دونفراعلام نشده است.

به گزارش تلويزيون دهلی نو، پليس همچنين درحال تحقيق نسبت به چند مکالمه تلفنی است که چند دقيقه پيش ازانفجارها و پس ازآن، به شهرکراچی درپاکستان و شهر دوبی صورت گرفته بود. با اين حال مقامات مسئول روزپنجشنبه اظهارداشتند مظنون اصلی، لشکرطيبه است. اين يک گروه ستيزه گراسلامی است که مقرآن درپاکستان قراردارد ودرکشميرهند عمل می کند. اما لشکرطيبه هرگونه دست داشتن درحادثه را تکذيب کرده است.

درهمين حال مردی که ادعا می کرد نماينده القاعده است، روزپنجشنبه طی تماسی با يک خبرگزاری مستقر درکشميرهند، اعلام داشت که القاعده شاخه ای را درکشميرهند تاسيس کرده است.

وی انفجارهای بمبئی را ستود وعلت آن را سرکوبی اقليت ها ومسلمانان ازسوی دولت هند دانست.

ارتش هند می گويد درحال ارزيابی اين ادعا است.

پرزيدنت بوش دريک گفتگوی تلفنی با مانموهان سينگ نخست وزيرهند، نسبت به اين حادثه ابرازهمبستگی کرد وحمايت آمريکا را ازهند درمبارزه آن با تروريسم مورد تاکيد قرارداد.

XS
SM
MD
LG