لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

خواب کامل به تقويت حافظه کمک ميکند


دانشمندان کشف کرده اند که خواب کامل حافظه را تقويت ميکند. پژوهشی که بر روی شصت نفر از جوانان انجام شده نشان ميدهد که کمبود خواب اثرات منفی در تنظيم و نگاهداشتن اطلاعات حافظه دارد.

پژوهشگران پزشکی در دانشگاه «هاروارد» و «پنسيلوانيا» پس از آموزش مطالبی به دانشجويان از آنها خواستند بخوابند، و سپس روز بعد پيرامون مطالب تدريس شده از آنها امتحان بعمل آوردند. نتيجه امتحان نشان ميداد که دانشجويانی که بطور کامل خوابيده بودند نمرات بهتری نسبت به دانشجويانی که کمبود خواب داشتند کسب کردند.

دکتر «جفری الن باگن»، يکی از مديران اين پژوهش، ميگويد: «خواب مستقيماً با حافظه در ارتباط است و به نگهداری، تقويت، و ثبات آن کمک ميکند.»

عليرغم اينکه، ارتباط خواب و حافظه در دهه های اخير همواره مورد مطالعه قرار داشته است، ولی از آنجا که نحوه نگهداری اطلاعات در حافظه هنوز کشف نشده است، اين ارتباط مورد بحث های جنجال بر انگيزی قرار داشته است.

اگرچه کارشناسان امور بهداشت و تندرستی هفت تا هشت ساعت خواب کامل را در شبانه روز توصيه ميکنند، ولی پژوهشی، که از سوی «بنياد ملی خواب» بعمل آمده است، نشان ميدهد؛ نوجوانان آمريکائی بيش از ساير گروهای سنی کمبود خواب دارند. بر اساس همين پژوهش ميانگين طول خواب آمريکائيهای بين هجده تا پنجاه و چهار سال در شبانه روز تنها شش ساعت است.

XS
SM
MD
LG