لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

گروه مدافع حقوق بشر روسيه را به ارعاب سياستمداران مخالف متهم کرد


پرزیدنت بوش می گوید در جریان دیدار با ولادیمير پوتین رئیس جمهوری روسیه، نگرانی های خود را نسبت به آینده دمکراسی در آن کشور عنوان خواهد کرد. آقای بوش روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در شهر "روشتاک" در آلمان اظهار داشت در گفت و گو با پوتین خواهد گفت که روسیه اگر خواهان مناسباتی خوب است، باید در ارزش های مشترک با دیگر کشورهای شرکت کننده در اجلاس رهبران گروه هشتگانه سهیم شود.

با این حال، آقای بوش یادآور شد که هیچکس دوست ندارد سخنرانی کند و تلویحأ گفت او این موضوع را به طور خصوصی مطرح خواهد ساخت.

پيشتر، سازمان نظارت بر حقوق بشر می گوید مقامات روسیه در کوشش های رهبران سیاسی مخالف برای حضور در جلسه ای در پیشاپیش اجلاس سران کشورهای گروه هشتگانه در سنت پیترزبرگ، مداخله کرده اند. به گفته گروه طرفدار حقوق بشر، مقامات روسیه از تاکتیک هائی مانند ارسال احضاریه های پلیس، جاسازی مواد مخدر، و حتی خارج ساختن رهبران اوپوزیسیون از ترن ها و هواپیماهائی که عازم مسکو، محل برگزاری کنفرانس بودند، استفاده کردند.

دولت روسیه به این اتهامات هنوز واکنش نشان نداده است.

برگزارکنندگان کنفرانس " روسیه دیگر" می گویند هدف این بود که آنچه شرکت کنندگان آنرا سرکوب سیاسی منظم به وسیله کرملین تلقی می کنند فاش شود. آنها اقداماتی را که در پیشاپیش اجلاس رهبران گروه هشتگانه کشورهای صنعتی در روز شنبه صورت گرفته است، یک واقعیت زندگی سیاسی روسیه نامیدند.

دیپلمات هائی از آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا در کنفرانس مسکو حضور داشتند، هرچند که مسکو هشدار داده بود چنین اقدامی حرکتی نادوستانه نسبت به دولت روسیه تلقی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG